Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Stan wyjątkowy na polskiej granicy. Generał ocenia

383
Podziel się:

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad i kryzys migracyjny na granicy - to przesłanki wystosowania przez rząd wniosku o ogłoszenie przez prezydenta stanu wyjątkowego. Prawdopodobnie jeszcze dziś trafi on na biurko prezydenta. Czy decyzja o stanie wyjątkowym jest słuszna? W rozmowie z o2.pl sprawę komentują eksperci.

Stan wyjątkowy na polskiej granicy. Generał ocenia
Generał Stanisław Koziej ocenia w rozmowie z o2.pl decyzję o wystosowaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach (Agencja Gazeta, Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego celem wprowadzenia stanu wyjątkowego ma być m.in. zapobieżenie działaniom, które mogłyby skutkować naruszeniem granic. Chodzi o takie akcje jak np. niedawne cięcie drutu kolczastego przez aktywistów na Podlasiu. Kilka dni temu grupa aktywistów zaczęła niszczyć ogrodzenie mające uniemożliwić nielegalne przekraczanie granicy przez uchodźców.

Stan wyjątkowy ma zostać ogłoszony na terenie 183 miejscowości na ścianie wschodniej. Obejmie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w lubelskim.

Warto jednak pamiętać, że takie działania były już podejmowane przez niektóre kraje. Podczas pierwszego rzutu uchodźców z Bliskiego Wschodu na wprowadzenie stanu wyjątkowego zdecydowała się np. Litwa.

Zobacz także: Sytuacja na granicy wciąż nierozwiązana. „Wpadliśmy w sidła”

Dorn: Tak robiły Litwa i Łotwa

Przypomina o tym m.in. szef MSWiA w czasie pierwszego rządu PiS Ludwik Dorn. Były polityk dodaje, że powinniśmy poznać przesłanki takiej decyzji rządu.

Podchodzę do tego w sposób pragmatyczny, bez przesłanek nie umiem racjonalnie ocenić zasadności wprowadzenia stanu wyjątkowego. Ta decyzja nie jest ewenementem, bo tak działo się już na Litwie i Łotwie. Chciałbym poznać uzasadnienie, dowiedzieć się, jakie działania są utrudnione bez wprowadzenia stanu wyjątkowego - mówi o2.pl Dorn.

Podobnie mówi o problemie były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. W rozmowie z o2.pl wskazuje, że wciąż mamy do czynienia z problemem uchodźców na granicy. I podobnie jak premier i minister Kamiński podkreśla kwestię ZAPAD-u.

Trudno mi tę tę decyzję ocenić, bo nie znamy perspektyw ryzyka, które prawdopodobnie znają władze państwa. Kryzys uchodźczy nie gaśnie, a wielkimi krokami nadchodzą manewry ZAPAD. Strona rosyjska i białoruska może z tego skorzystać: wyciągać wnioski i - być może - np. zostawić jakieś pododdziały po ćwiczeniach i realizować planowe decyzje dyslokacyjne po ćwiczenia - mówi o2.pl były szef BBN.

Przekonuje, że w jego ocenie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie jest najrozsądniejszą decyzją, jeśli miałaby być reakcją tylko na zbliżające się ćwiczenia ZAPAD-2021. Dodaje, że może to dać Rosji i Białorusi pretekst do uzasadnienia wygodnych dla obu krajów scenariuszy tych manewrów.

Jedyną racjonalną przesłanką mogłyby być nieznane nam publicznie, ale być może uwzględniane przez władze, oceny co do możliwego zmasowanego, białorusko-rosyjskiego ataku migracyjnego na nasze granice. Jeśli powodem byłyby tylko ćwiczenia, to byłby to głupi ruch w mojej ocenie, bo dalibyśmy drugiej stronie możliwość wpisania tego do swoich planów wojskowych - konkluduje gen. Koziej.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać 30 dni. Lista gmin i miejscowości, którymi zostanie on objęty, jest dostępna w projekcie uchwały rady ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(383)
Jadwiga
8 miesięcy temu
Koziej to jest jeszcze poważny i normalny generał w porównaniu do ekspertów Polko czy Skrzypczaka.
tyu
rok temu
Koziej... jacy generałowie takie wojsko parodia
Adam N 1973
rok temu
Generale Koziej. Nie dramatyzował Pan gdy rozwiązywano za PO, SLD i AWS jednostki wojskowe, a wojsko zostało w szczątkowej postaci. Teraz nazywa Pan wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy nierozsądnym? W 1939 Anglia i Francja do 31 sierpnia wpływały na Polskę by nie przeprowadzała powszechnej mobilizacji "żeby nie prowokować Niemców". To teraz żeby nie drażnić Łukaszenki, który przysyła nam na granicę imigrantów z Iraku, mamy pozwolić na cyrk w wykonaniu oPOzycji która obniża autorytet naszego państwa i bezkarnie obraża naszych żołnierzy i Straż Graniczną? Doprawdy, skoro tacy "doradcy" byli na najwyższych szczeblach w wojsku, to mieliśmy wielkie szczęście że to co się dzieje teraz, nie wydarzyło się 6 czy więcej lat temu
babcia
rok temu
Kozij general ma racje.
Janek dlugi
rok temu
Stan wyjątkowy wprowadza się po to aby tych uczynnych idiotów z Polski ochronić bo Łukaszenka wydał rozkaz strzelania do przekraczających z Polski granicę Gdyby ich tam nie było nie było by żadnego stanu a co by mówili jak by ktoś zginął Dopiero by było wycie totalnej Totalnej chodzi o jak największy zamęt w Polsce żeby mogli obalić rząd
GOść
rok temu
Nasi bronią granicy i takie ich zadanie a aktywistów pozamykać takie jest prawo za niszczenie mienia i działanie na szkodę państwa .
GOść
rok temu
Dużo Białoruskich komentatorów .
Polityk
rok temu
Rzeczywiście to Pomroczna tak jak tygodnik NIE bezkarnie nazywał Polskę ale państwo które nie umie ochronić swoimi siłami straży granicznej granic tylko wprowadza stan wyjątkowy to chyba tygodnik miał rację. Prawdopodobnie to jest sondaż jak Polacy zareagują i zaraz będzie stan wyjątkowy wprowadzony na terenie całej Polski?
Olo
rok temu
Ja NIE CHCĘ WOJNY! Nawet tej wyimaginowanej przez PiS! A gdzie działania dyplomatyczne na szeroką skalę? No tak, wszędzie mamy wrogów, nikt nas nie słucha, nikt nas nie zrozumie, bo PiS ma wszystkich głęboko...Pomachajmy więc szabelką!
Dość obłudy
rok temu
Wprowadzić stan wyjątkowy na granicy z białorusią jestem za tym. Afganistan zaczyna wojnę i nic innego nie potrafi tylko zabijać i wszczynać wojny, a żyć na cudzy koszt. 20 lat ludność amerykanska finansowała , ludność polska finansowała . Dość tego. Na świecie jest dużo Państw i tam mogą se iść po pomoc bo my Polacy sami nie damy rade tak dawać kasę każdemu, nam nikt nie daje i nie pomaga ,sami musimy o wodzie i chłodzie ciężko pracować, i nie latamy nielegalnie po granicach ,ani nie koczujemy po cudzych granicach na cudzy koszt.
ted
rok temu
prawicowym lewakom marzy się trochę postrzelać taki ich dyktatura toruńsko-smoleńska nakręciła armia Maciarenki WOT już czeka
wystarczy nie...
rok temu
czy ARMIA Maciarewicza nie jest w stanie obronić granicy ???
Uuuuu
rok temu
Unia niech się tym zajmie a nie ekologią i innymi dziwnymi sprawami. Najłatwiej jest Polskę karcić...
mondra lin SK...
rok temu
madre te ludzie.. na wojne chca isc.. bardzo masdre.. dawno nie bylo.. takich madrych..
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić