aktualizacja 

Przyczyna śmierci Elżbiety II. Na co naprawdę zmarła królowa?

10

8 września mija rok od śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini, według oficjalnych doniesień, "odeszła spokojnie" w zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na początku nie podano bezpośredniej przyczyny śmierci. Po trzech tygodniach szkocki departament rządowy upublicznił akt zgonu, w którym widniało, że królowa zmarła... ze starości.

Przyczyna śmierci Elżbiety II. Na co naprawdę zmarła królowa?
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku (Wikimedia Commons)

Królowa dożyła sędziwego wieku, niemniej jej odejście dla wielu było zaskoczeniem, zwłaszcza że pokazała się dwa dni wcześniej na spotkaniu z Liz Truss.

Po śmierci spekulowano o przyczynach - podejrzewano, że mogła to być choroba naczyniowa lub tzw. zespół geriatryczny. Tymczasem jako oficjalną przyczynę śmierci podano "podeszły wiek".

Informacja o takiej przyczynie dla wielu była zaskakująca, gdyż nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, co ona oznacza. Słowa "podeszły wiek" raczej nie brzmią jak termin medyczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skąd fenomen monarchii w Wielkiej Brytanii? To zasługa królowej Elżbiety

Faktycznie, najczęściej używa się ich w języku potocznym. Osoby, które się z nią zmagają, cierpią na ogólne i zarazem wyraźne pogorszenie stanu zdrowia.

Trwające latami choroby przewlekłe oraz dolegliwości, a także zażywanie leków w celu ich złagodzenia - to sprawia, że ciężko jest postawić jednoznaczną tezę odnośnie tego, co było przyczyną śmierci.

Jak wskazuje medonet, obecnie przyczynę "podeszłego wieku" wskazuje się, jeśli przyczyna zgonu jest trudna do określenia, osoba zmarła cierpiała na wielochorobowość lub nie było możliwe przeprowadzenie autopsji.

W przypadku Elżbiety II faktycznie sekcja zwłok była niemożliwa. Wyklucza ją tradycja i protokół pożegnania oraz pochówku brytyjskich monarchów.

Zespół geriatryczny przyczynił się do śmierci?

Pojawiały się głosy ekspertów, zdaniem których przyczyną zgonu władczyni był tzw. zespół geriatryczny. Stanowi go grupa dolegliwości, na które składają się m.in. zaburzenia równowagi, upadki, nietrzymanie moczu, otępienie i ogólne osłabienie. Nie bez znaczenia jest też wieloletnie zażywanie leków na różne choroby.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić