Barbara Jaros| 

Zagadka Stonehenge rozwiązana. Przełomowe badania

67

Naukowcy twierdzą, że odkryli tajemnicę starożytnej budowli. Przeprowadzona ostatnio analiza skremowanych ludzkich szczątków wykazała, że 10 z 25 pochowanych tam osób żyła daleko od monumentu.

Zagadka Stonehenge rozwiązana. Przełomowe badania
(iStock.com)

Ludzie ci zamieszkiwali zachodnią Brytanię. Pochodzili z regionu Walii oddalonego ok. 230 km od Stonehenge. Pozostałe 15 osób to prawdopodobnie mieszkańcy okolic Wilthshire. Eksperci twierdzą też, że pogrzebane tam osoby mogły mieć wysoki status społeczny - donosi portal foxnews.com.

Przełom nastąpił dzięki analizie czaszek zmarłych. Jak się okazało, kości zawierały w sobie chemiczną informację o miejscu pochodzenia ich właścicieli. Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na samej kamiennej konstrukcji, te pomogły poznać historię osób, które tę konstrukcję wybudowały.

Badania potwierdziły, że twórcy Stonehenge żyli ok. 5 tys. lat temu. Według wyników analizy opublikowanych w magazynie "Scientific Reports" najstarsze kości pochodzą mniej więcej z 3000 p.n.e., zaś najmłodsze datowane są na rok 2500 p.n.e.

Duży zakres dat może wskazywać na to, że ludzkie zwłoki były przez wieki sprowadzane do Stonehenge i tam chowane - mówi jeden z naukowców John Puncett.

Skremowane szczątki zostały odkryte w latach 20. przez Williama Hawleya. Brytyjski pułkownik zakopał je jednak ponownie. Zdaniem Pouncetta badanie pozwoliło "spojrzeć inaczej na społeczności, które budowały Stonehenge".

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj także: Tajemniczy krąg 200 km od granicy Polski. Niepokojące wnioski po 27 latach badań
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić