Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Nie żyje legenda polskiej lekkiej atletyki. Był medalistą igrzysk w Rzymie

16
Podziel się:

Polski Związek Lekkiej Atletyki przekazał bardzo smutne wieści. W wieku 87 lat zmarł Kazimierz Franciszek Zimny. Sportowiec był legendą polskiej lekkiej atletyki, który zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Nie żyje legenda polskiej lekkiej atletyki. Był medalistą igrzysk w Rzymie
Kaimierz Zimny nie żyje (PAP, Stefan Kraszewski)

Śmierć Kazimierza Zimnego to ogromna strata dla polskiego sportu. Utytułowany sportowiec przeżył 87 lat. Informacja o jego śmierci została opublikowana w specjalnym komunikacie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Podkreślono w nim, jak wybitną osobą był medalista igrzysk olimpijskich sprzed 62 lat.

Zasłużony mistrz sportu (1962), odznaczony m. in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim OOP i Krzyżem Oficerskim. Został nauczycielem wf, trenerem, działaczem sportowym i związkowym (Solidarność). Od 1965 był trenerem sekcji la. BKS Lechia Gdańsk. W latach 1974-1975 i ponownie od 1979 trenerem PZLA. Wychowawca m.in. Wolfganga Luersa, Henryka Główczewskiego i Janiny Hase. Był dyrektorem COS w Cetniewie i dyrektorem +Maratonu Solidarności+ - napisał PZLA w komunikacie.

Kazimierz Zimny już za życia uważany był za legendę polskiej lekkiej atletyki. Lekkoatleta urodził się 4 czerwca 1935 roku w Tczewie. Dwukrotnie brał udział w letnich igrzyskach olimpijskich. Niestety podczas występu w Melbourne w 1956 roku nie ukończył biegu na 5000 m wskutek pęknięcia kości nogi. Sukces udało mu się jednak osiągnąć cztery lata później w Rzymie, kiedy w tej samej konkurencji zdobył brązowy medal.

Kazimierz Zimny odnosił również spore sukcesy na mistrzostwach Europy. Zarówno ze Sztokholmu w 158 roku, jak i Belgradu 4 lata później lekkoatleta przywiózł srebrne medale. Po karierze skupił się na trenowaniu innych.

Zasługi Kazimierza Zimnego były doceniane. Czterokrotnie znalazł się w dziesiątce najlepszych polskich sportowców w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. W 2013 roku uzyskał godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Biegający Tczew, a w 2015 roku Urząd Miasta Tczewa nadał mu wyróżnienie Honorowy Obywatel Miasta Tczewa

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Kwaggi
14 godz. temu
Sławy sprzed lat odchodzą i taka jest kolej rzeczy. Miejmy nadzieje, że pamięć o nich nie zapomni.
Ku pamięci
miesiąc temu
Wielka strata. Spokoju.
Danziger
miesiąc temu
Poznałem go osobiście kilkadziesiąt lat temu.Skromny,otwarty dla ludzi,wielki sportowiec.
K-48
miesiąc temu
Strata byłaby gdyby zmarł za młodu. Teraz to nie strata tylko normalna kolej rzeczy w wieku 87 lat. Piszcie bez "przesadyzmów". Każda śmierć wywołuje smutek i żal, ale pisać o wielkiej stracie to już przesada.
Karburator
miesiąc temu
Wspaniały sportowiec , przykład dla młodych . Świetne rekordy na długich dystansach .
Jurek
miesiąc temu
Dzięki, panie Kazimierzu!
Fredi
miesiąc temu
Niech spoczywa snem sprawieliwego
Merkury
miesiąc temu
Dzięki, dzięki dzięki!!!
Tczewianin
miesiąc temu
Tczew jest dumny z takich postaci
mnopr
miesiąc temu
Na zawsze zapisałeś się w historii,teraz już biegać będziesz po niebiańskich bieżniach dla radości aniołów.
ADAM
miesiąc temu
W 158 roku! Naprawdę?
biegacz
miesiąc temu
Wspaniały zawodnik !!!! Nawet dziś nikt w Polsce nie jest w stanie pobić jego rekordów na żużlu : 3000m=7:54, 5000m=13:44, 10000m=28:46 !!!!!!! A było to 60 lat temu !!!!! Cześć jego pamięci !!!!!!!!!!!!!!
Irys
miesiąc temu
Żegnaj Mistrzu. Dziękuję RIP
fan
miesiąc temu
To był znakomity lekkoatleta, prawdziwy heros bieżni , pamiętam jego występy. To były znakomite czasy naszych lekkoatletów , najważniejsze,że sport traktowali jako szansę życiową i w pełni to realizowali. Znakomity trener i wspaniały Człowiek.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić