oprac. Karolina Modzelewska| 
aktualizacja 

Biblijny Eden znaleziony? Oto gdzie może się znajdować

270

Eden, czyli biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi, to miejsce, na temat którego wielu z nas ma różne wyobrażenia. Serwis naukowy IFL Science postanowił przyjrzeć się dostępnym informacjom na jego temat i ustalić, gdzie mógłby istnieć. Wytypowano kilka najbardziej prawdopodobnych lokalizacji.

Biblijny Eden znaleziony? Oto gdzie może się znajdować
Rzeka Szatt al-Arab powstaje z połączenia rzek Tygrys i Eufrat (Mapy Google)

Już na samym wstępie IFL Science zaznacza, że podchodzi do całego zagadnienia w sposób racjonalny, ale przyjmuje założenie, że "ten mitologiczny ogród został oparty na rzeczywistej lokalizacji". Wskazówki dotyczące położenia Edenu znajdują się w Księdze Rodzaju. Wynika z nich, że mitologiczny, rajski ogród mieścił się na wschodzie ("a zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie") i wypływała z niego rzeka, która go nawadniała i rozdzielała się, dając początek czterem rzekom - Piszon, Gichon, Chiddekel oraz Perat.

Do dziś powstało wiele teorii, które odnoszą się do wspomnianych rzek. Niektórzy uważają, że dwie z nich wciąż istnieją i są to Tygrys i Eufrat. Tygrys wypływa z gór Taurusu Wschodniego w Turcji, przepływa przez Turcję oraz Irak. W jego w południowo-wschodniej części, w okolicach miasta Al-Kurna łączy się z Eufratem, gdzie formują rzekę Szatt al-Arab, uchodzącą do Zatoki Perskiej. Na tej podstawie można byłoby wnioskować, że Eden leżał na terenie Mezopotamii. Sceptycy wykazują jednak, że nie jest to zgodne z zapisem mówiącym o czterech rzekach. Trudno też wyjaśnić, do czego nawiązują nazwy Piszon i Gichon.

IFL Science zwraca uwagę, że część naukowców próbowała łączyć je z Gangesem w Indiach i Nilem w Egipcie, ale inni uważali, że wówczas Eden obejmowałby zbyt rozległy obszar. Właśnie problemy z identyfikacją tych rzek utrudniają umiejscowienie Edenu na mapie współczesnego świata (o ile w ogóle kiedykolwiek istniał). Inna teoria zakłada, że biblijny raj mógł skrywać się w Afryce Południowej, w miejscach powszechnie uznawanych za kolebkę ludzkości, np. na terenie Etiopii i RPA. To tutaj odnaleziono wiele szczątków naszych przodków, w tym szczątki australopiteka (przodka homo sapiens), datowane na około 3,4 do 3,7 miliona lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem

Opisując możliwe położenie Edenu, nie można zapomnieć o sugestiach Davida Rohla, brytyjskiego historyka i egiptologa. W książce "Legend: The Genesis of Civilisation", która została wydana w 1998 r., Rohl sugerował, że Eden mógł znajdować się w w północno-zachodnim Iranie, na terenie dzisiejszej doliny Tabriz. Ekspert wyjaśnił nawet, jakie rzeki mogły kryć się pod nazwami Piszon i Gichon. Jego zdaniem były to Araks i Qizil Uzun. Inni badacze odrzucają jednak teorie Rohla.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić