Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Człowiek lodu" miał dziwne symbole na skórze. Jak powstały?

38

Ötzi zmarł około 5300 lat temu, a jego ciało znaleźli niemieccy turyści podczas wycieczki w Alpy. Liczące kilka tysięcy lat szczątki wydobyte z lodu były jednak zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Otworzyło to naukowcom furtkę do dokładnego zbadania ciała "człowieka lodu". Jedną z tajemnic są dziwne symbole znajdujące się na skórze.

"Człowiek lodu" miał dziwne symbole na skórze. Jak powstały?
Tatuaże wykonane różnymi metodami i materiałami na ciele artysty. Takie same miał "człowiek lodu" (exarc.net, Danny Riday)

Na ciele Ötziego zidentyfikowano przynajmniej 61 śladów pigmentu. Portal Science Alert wyjaśnia, że symbole były rozmieszczone niemal na całym ciele "człowieka lodu" – na plecach, nadgarstku, ale też na nogach. Po latach znalazł się ochotnik, który zgodził się na odwzorowanie wzorów na własnym ciele różnymi metodami tatuowania i narzędziami. Dzięki temu uczeni mogli dokładniej zbadać historię symboli na ciele Ötziego. Wyniki zaprezentowali w czasopiśmie "European Journal of Archeology".

Wytatuował na swoim ciele symbole. Te same, które miał na sobie Ötzi

Do tej pory naukowcy przyjmowali, że tatuaże na ciele Ötziego powstały na skutek wcierania sadzy w rany na skórze. Teraz zespół uczonych i tatuatorów zbadał dokładniej tę kwestię, tworząc tatuaże różnymi metodami, aby porównać zachowanie skóry w zależności od zastosowanej techniki tatuowania.

- Jedna z wczesnych dyskusji na temat śladów "człowieka lodu" sugerowała, że nie są to tradycyjne tatuaże, ale miejsca, w których materia roślinna została wtarta w nacięte rany, a następnie podpalona – mówił w rozmowie z Science Alert Aaron Deter-Wolf, archeolog z uniwersytetu w Tennessee.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problem jednak w tym, że nie było absolutnie żadnego dowodu na to, że założenie naukowców było prawdziwe, w związku z czym wzmianka o ogniu została porzucona. Archeolodzy, którzy przez lata badali ciało liczące ponad 5000 lat, nie ustalili, w jaki sposób powstały tatuaże Ötziego.

- Panuje powszechne przekonanie, że wycinanie narzędziami kamiennymi jest najstarszą formą tatuowania. Nie ma konkretnych danych archeologicznych potwierdzających tę tezę, ale też nic jej nie obala – uważa Deter-Wolf.

Najlepszym sposobem, który miał pozwolić naukowcom przekonać się, jak powstały tatuaże Ötziego, okazało się wytatuowanie ochotnika przy użyciu różnych metod tatuatorskich i różnymi narzędziami. Następnie uczeni obserwowali proces gojenia się ran, aby porównać je ze skórą "człowieka lodu".

Jeden z tatuaży, który został wykonany, aby zbadać, jak powstały wzory na ciele "człowieka lodu"
Jeden z tatuaży, który został wykonany, aby zbadać, jak powstały wzory na ciele "człowieka lodu" (exarc.net, Danny Riday)

Tatuażyści, o których mowa w "European Journal of Archeology", skorzystali z ośmiu różnych narzędzi i czterech odmiennych technik tatuowania. Wśród narzędzi znalazły się narzędzia z kości zwierzęcych, obsydianu, miedzi, kła dzika i nowoczesnej igły ze stali. Stosowane zaś techniki obejmowały wbijanie pigmentu, nacinanie oraz tatuowanie podskórne, które polega na przebijaniu skóry i wprowadzeniu do środka kawałka kości z pigmentem.

Po obserwacji sposobu gojenia się ran i krawędzi pozostawionych na skórze po tatuowaniu, naukowcy uznali, że tatuaże Ötziego zostały wykonane metodą ręcznego "szturchania" jednopunktowym narzędziem – czyli tak, jak tatuaże wykonywane są w XXI wieku.

- Uznaliśmy, że tatuaże Ötziego wykonano przez nakłucie, prawdopodobnie przy użyciu szydła z kości lub miedzi – wyjaśnia Deter-Wolf.

Ustalenia naukowców pokrywają się ze zapisami archeologicznymi z obszaru, w którym znaleziono "człowieka lodu". Właśnie w tym regionie znajdowano wcześniej tego typu artefakty mogące służyć do wykonywania tatuaży, ale żaden z nich nie został zidentyfikowany jako narzędzie do tatuowania. Publikacja w czasopiśmie ma – jak czytamy – zainspirować archeologów do ponownej oceny sposobu, w jaki odkrywane wcześniej artefakty były używane na obszarze, gdzie zginął Ötzi. Jak się więc okazuje – techniki, które wykorzystywali ludzie tysiące lat temu – wcale nie były prymitywne.

Autor: NGA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Stało się. Już nie Iga Świątek. Polka zdetronizowana po dwóch latach
Tuż za polską granicą. Jest ich prawie milion. Dyskutują, co teraz
Napad na kantor z koparką. Policja ma sprawców
Groźny wypadek zakończy karierę piłkarza? Rokowania nie są optymistyczne
Wielkie liczenie zwierząt we wrocławskim zoo. "Czasami się zdarza się, że nam uciekną"
Świat patrzy na Syrię. Przerażające, co znaleźli. "Niezwykle brutalne"
Trump straszy wyjściem z NATO. Sikorski wspomina o Dudzie. "Mam nadzieję"
"Stał się ciężarem". Sojusznicy szybko odwrócili się od al-Asada
Tak wyczyścisz płytki bez smug. Genialny sposób
Jak zrobić domową masę makową do makowca?
Wymocz w tym karpia. Nie będzie pachniał mułem
Wojsko Polskie drży o przyszłość, widząc polską młodzież. "WF jest zaniedbany"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić