Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

Gazociągi Nord Stream. Eksperci szacują skalę wycieku

44
Podziel się:

Naukowcy twierdzą, że metan, który wydostaje się do atmosfery z uszkodzonych gazociągów Nord Stream, ma niewielki wpływ na zmiany klimatyczne. Podkreślają jednak, że jeśli zostanie uwolniona duża ilość gazu, odbije się to w oczywisty sposób na środowisku.

Gazociągi Nord Stream. Eksperci szacują skalę wycieku
Wyciek z gazociągu Nord Stream (East News, arch52)

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że wycieki na Morzu Bałtyckim wskazują na celowe działania. Według duńskich władz opróżnianie gazociągów może potrwać nawet tydzień, co wzbudziło uzasadnione niepokoje związane z wpływem uwolnionego gazu na klimat i środowisko naturalne. Naukowcy podkreślają, że ilość metanu (podstawowego składnika gazu ziemnego), która może wydostać się z Nord Stream, stanowiłaby tylko ułamek globalnych emisji gazów cieplarnianych. Nie oznacza to jednak, że wyciek należy lekceważyć.

To przestępstwo przeciwko środowisku, jeśli to było celowe. Chociaż ilość gazu wydobywającego się z gazociągu jest oczywiście duża, nie stanowi to katastrofy klimatycznej, jak można by pomyśleć – powiedział Jeffrey Kargel, starszy naukowiec z Planetary Research Institute w Arizonie.

Obawy związane z wyciekiem są zrozumiałe. Dość wspomnieć, iż metan opowiada za ok. 30 procent globalnego wzrostu temperatur, mimo że w atmosferze występuje go znacznie mniej niż dwutlenku węgla. Nic dziwnego, że niektórzy spróbowali w tej sytuacji obliczyć potencjalną ilość gazu w Nord Stream 1 i 2.

Według różnych szacunków w rurach może znajdować się od 150 mln do 300 mln metrów sześciennych gazu. Grant Allen, profesor fizyki atmosfery na Uniwersytecie w Manchesterze, wspomina, że w Nord Stream 2 może być go 177 mln m sześciennych.

Specjalista podkreśla, że odpowiada to ilości gazu ziemnego zużywanego w ciągu roku przez 124 tys. gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii. Na podobnych danych opierają się szacunki organizacji Greenpeace. Wynika z nich, że ilość gazu uwolnionego do atmosfery w wyniku wycieków może odpowiadać ośmiomiesięcznej emisji gazów cieplarnianych w Danii.

Lauri Myllyvirta z fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem powiedział, że szacunkowy potencjalny wyciek z dwóch rurociągów wynosi od 180 do 270 kiloton. To znacząca liczba, ale - jak twierdzi specjalista - wynosi prawdopodobnie tylko 1,5 procent całkowitej rocznej emisji metanu z operacji gazowych i naftowych w Rosji. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w 2021 r. była to wartość sięgająca ok. 18 mln ton.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(44)
Dynio
2 miesiące temu
Wysłać ekoświrów na front. Niech mszczą się za wyciek, który tak ich trapi.
New Jersey
2 miesiące temu
Podpalić miejsce wydobywania się gazu.
SŁUGA BOŻY
2 miesiące temu
PODZIĘKUJMY USA PAMIĘTAJCIE OLIWA ZAWSZE NA WIESZCH WYPŁYWA ! USA TO NAJWIĘKSZA ZARAZA NA ŚWIECIE I JAK ZNIKNIE NIKOMU NIE BĘDZIE ŻAL !!!NAWET NIBY PRZYJACIELOM !!!
Wojciech
2 miesiące temu
Znowu brednie ekologiczne.
Ewa
2 miesiące temu
Gdzie są zieloni,ekolodzy ,unia,p.Timermans i inni co to nas tak karali za kopalnie a tu wojna tyle chemii w powietrzu i ns 1 i ns 2 właściciele tych gazociągów niech placa za zaanieczyszczenie środowiska
DZIDZIA
2 miesiące temu
Nalepszym znawcą jest sikorski !
SPECJALISTA
2 miesiące temu
Spox, rosja tam teraz nie pompuje gazu, bo byłby zmarnowany i nieopłacony !!! Proste jak budowa cepa !!! Uwolnił się gaz zatrzymany w chwili odcięcia dostaw. Nie róbta z igły widły !!!
kibic
2 miesiące temu
Nie bardzo rozumiem w co to sie gra. Moim zdaniem mozna zakończyć wojne w 1 dzień. Wycofac wojska z 2 republik czasowo i zrobic embargo na Rosje dopóki ich nie zwróci. Ludzie - świat naprawde nie potrzebuje Rosji, a jesli juz to jest odwrotnie. Chodzi o to aby wszyscy (za wyjatkiem Chin- bo nikt ich chyba nie traktuje powaznie) temu przyklasneli. Oczywiscie najwiekszym wygranym bedzie USA, ale to jest cena za brak wojny nuklearnej. Oczywiscie obecna sytuacja jest na reke USA - dlatego to sie toczy jak sie toczy. Oni sa bezsprzecznym spirutus movements jesli chodzi o te wojnę. My możemy skakac jak gówno w przereblu- i zreszta to robimy z nalezna duma narodowa , a i tak sie nikt z nami nie liczy, jedynie kiwa głowa dopóki kupujemy broń. Jak przestaniemy to przestana kiwac głową. I tyle z tej dumy narodowej zostanie. Husaria, Bóg, honor, ojczyzna - zostało tylko wspomnienie. Jakby husarz zobaczył co sie wyrabia to by ich rozjechał. To wyswiechtane slogany. Nie? - włącz TV. Obudź się!!!
Bruce Lee
2 miesiące temu
Pis na czele z ameryka doprowadza do 3 wojny światowej, tak ich zaczepki się skończą wcześniej czy późnej
Polak
2 miesiące temu
Jak POKO i Opozycja Cieszy się z wybuchu NS 1 i 2 to jestem spokojny
Polak
2 miesiące temu
A Niedawno pisali ze gaz się ulatnia z Syberi bo lody topnieją i zagrozi klimatowi będzie o 10ct cieplej to teraz 10ct więcej ja się cieszę nie będę musiał palić w piecu
KPO
2 miesiące temu
Jacy Naukowcy opłacani przez kogo TSUE
Stańczyk
2 miesiące temu
Zastanawiam się dlaczego to Rosjanie sami mieli zniszczyć rury gazociągu.Mogli , co i wcześniej robili , zakręcić kurek i po sprawie. Teraz chcąc się wywiązać z wcześniej podpisanych kontraktów będą musieli przesyłać gaz rurociągiem biegnącym przez Ukrainę. Będą płacili Ukraińcom za tranzyt i będą okradani przez nich z gazu. Wszystko w ramach kontrybucji , którą niewątpliwie po przegranej wojnie, będą musieli Ukrainie zapłacić.
Prawda boli
2 miesiące temu
Prawdziwym celem propagowania teorii spiskowych jest straszenie ludzi propagandą w celu cofnięcia świata do czasów feudalnych i utrzymać status quo za wszelką cenę przez środowiska skrajnie prawicowe i reluginych fundamentalistów o patriarchalnym i feudalnym światopoglądzie i straszą masonami, replitanami itd przypusując im własne zamiary, marzenia itd! W teoriach spiskowych prawica straszy elitami, które sprawią że ludzie będą zasuwać za miskę ryżu a Morawiecki powiedział że ludzie mają zapierdalać za miskę ryżu! Według prawicy edukacja, nauka, wiedza, dostęp do edukacji, medycyny i nietykalności cielesnej tylko dla elity (bogacze, Patrycjusze i ludze ze szlacheckim pochodzeniem) a motłoch (zwykli ludzie) mają być niewolnikami, kiedyś tak było przed rzezią hugenotów i rewolucją francuską! Teorie spiskowe są propagowane przez tych ktorzy chca przywrucic stary porzadek w Kosciele i narzucic Swiatu Sredniowieczna mentalnosc. Dlaczego ? Poniewaz Koscioly opustoszaly na Zachodzie Swiata i zaczynaja pustoszec tam gdzie jeszcze niedawno byly pelne. Jak ponownie zmusic ludzi zeby znowu padli na kolana i zaczeli sie modlic do Boga, bo kiedyś do tego służła inkwizycja (obecnie kongregacja nauki i wiary). Patrycjusze i inne elity za pomocą kościoła przekierowywały gniew ludu za swoje czyny na obiekt zastępczy czyli lud poprzez płacenie kapłanom za wmawianie ludziom, że nierówności społeczne, choroby, susze itd to działanie czarowników i czarownic (poczytajcie sobie na Wikipedii o społeczno kulturowym aspekcie procesów o czary czyli chronienie elit przed gniewem ludu za swoje czyny i przekierowanie gniewu ludu z winowajców na niego samego za pomocą księży itd)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić