oprac. Adam Gaafar| 

Gazociągi Nord Stream. Eksperci szacują skalę wycieku

93

Naukowcy twierdzą, że metan, który wydostaje się do atmosfery z uszkodzonych gazociągów Nord Stream, ma niewielki wpływ na zmiany klimatyczne. Podkreślają jednak, że jeśli zostanie uwolniona duża ilość gazu, odbije się to w oczywisty sposób na środowisku.

Gazociągi Nord Stream. Eksperci szacują skalę wycieku
Wyciek z gazociągu Nord Stream (East News, arch52)

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że wycieki na Morzu Bałtyckim wskazują na celowe działania. Według duńskich władz opróżnianie gazociągów może potrwać nawet tydzień, co wzbudziło uzasadnione niepokoje związane z wpływem uwolnionego gazu na klimat i środowisko naturalne. Naukowcy podkreślają, że ilość metanu (podstawowego składnika gazu ziemnego), która może wydostać się z Nord Stream, stanowiłaby tylko ułamek globalnych emisji gazów cieplarnianych. Nie oznacza to jednak, że wyciek należy lekceważyć.

To przestępstwo przeciwko środowisku, jeśli to było celowe. Chociaż ilość gazu wydobywającego się z gazociągu jest oczywiście duża, nie stanowi to katastrofy klimatycznej, jak można by pomyśleć – powiedział Jeffrey Kargel, starszy naukowiec z Planetary Research Institute w Arizonie.

Obawy związane z wyciekiem są zrozumiałe. Dość wspomnieć, iż metan opowiada za ok. 30 procent globalnego wzrostu temperatur, mimo że w atmosferze występuje go znacznie mniej niż dwutlenku węgla. Nic dziwnego, że niektórzy spróbowali w tej sytuacji obliczyć potencjalną ilość gazu w Nord Stream 1 i 2.

Według różnych szacunków w rurach może znajdować się od 150 mln do 300 mln metrów sześciennych gazu. Grant Allen, profesor fizyki atmosfery na Uniwersytecie w Manchesterze, wspomina, że w Nord Stream 2 może być go 177 mln m sześciennych.

Specjalista podkreśla, że odpowiada to ilości gazu ziemnego zużywanego w ciągu roku przez 124 tys. gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii. Na podobnych danych opierają się szacunki organizacji Greenpeace. Wynika z nich, że ilość gazu uwolnionego do atmosfery w wyniku wycieków może odpowiadać ośmiomiesięcznej emisji gazów cieplarnianych w Danii.

Lauri Myllyvirta z fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem powiedział, że szacunkowy potencjalny wyciek z dwóch rurociągów wynosi od 180 do 270 kiloton. To znacząca liczba, ale - jak twierdzi specjalista - wynosi prawdopodobnie tylko 1,5 procent całkowitej rocznej emisji metanu z operacji gazowych i naftowych w Rosji. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w 2021 r. była to wartość sięgająca ok. 18 mln ton.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić