Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Łazik odkrył tajemnicę Marsa. Przełom w badaniach

13

Łazik Curiosity dokonał przełomowego odkrycia na Marsie, natrafiając na pole czystej siarki w kanale Gediz Vallis. To zaskakujące znalezisko zmienia dotychczasowe rozumienie geologii Czerwonej Planety, ponieważ siarka na Marsie była wcześniej znajdowana tylko w postaci siarczanów.

Łazik odkrył tajemnicę Marsa. Przełom w badaniach
Łazik natrafił na pole kamieni wypełnionych siarką [zdj. ilustracyjne] (Pexels)

Jak informuje portal "ScienceAlert", podczas badania kanału Gediz Vallis na Marsie, łazik Curiosity dokonał zaskakującego odkrycia – natrafił na pole kamieni wypełnionych czystą siarką. To odkrycie jest szczególne, ponieważ do tej pory na Czerwonej Planecie znajdowane były tylko siarczany, czyli związki siarki z innymi pierwiastkami.

Odkrycie czystej siarki jest przełomowe, a dla naukowców stanowi dużą zagadkę. Ashwin Vasavada z Jet Propulsion Laboratory NASA porównał to znalezisko do "oazy na pustyni", podkreślając jego unikalność w kontekście wcześniejszych odkryć na Marsie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny jajek w górę. Oto co się stało w dwa miesiące

Kanał Gediz Vallis, w którym dokonano odkrycia, znajduje się u podnóża słynnej góry Mount Sharp. Jest to miejsce o wyjątkowej geologicznej różnorodności, które – jak przypuszczają naukowcy – zostało ukształtowane przez wodę płynącą w przeszłości na powierzchni Marsa.

To właśnie ta woda mogła transportować osady i głazy, które obecnie stanowią cenny materiał do badań. Choć kryształy siarki odkryte przez Curiosity okazały się zbyt kruche, by pobrać próbki, większa formacja skalna "Mammoth Lakes" pozwoliła na przeprowadzenie szczegółowej analizy chemicznej.

Tajemnicze odkrycie na Marsie

Jak donosi portal "ScienceAlert", obecność czystej siarki na Marsie jest zagadkowa, ponieważ proces jej powstawania wymaga specyficznych warunków, które nie są do końca zrozumiane.

Naukowcy rozważają różne scenariusze, w tym wulkaniczne pochodzenie siarki oraz reakcje chemiczne zachodzące w kontakcie z wodą. To odkrycie wnosi nową jakość do badań nad geologią Marsa, ukazując jeszcze bardziej złożone procesy, które miały miejsce na tej planecie w przeszłości.

Od momentu rozpoczęcia misji łazika Curiosity w 2014 roku, który od tego czasu wspina się po zboczach Mount Sharp, naukowcy odkrywają kolejne warstwy geologiczne tej góry, każdą reprezentującą inny okres w historii Marsa. Każda warstwa dostarcza cennych informacji o zmianach środowiskowych. Odkrycie czystej siarki w kanale Gediz Vallis jest kolejnym kamieniem milowym w misji Curiosity.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Iga Świątek triumfuje w Madrycie. Odnalazła "swoją grę"
Wysłannik Trumpa jest już w Moskwie. Spotka się z Putinem
Jak pasteryzować zupę? Bardzo prosty sposób
Drony, policja i snajperzy. Rzym gotowy na pogrzeb papieża
Samolot leciał do Krakowa. Przeszkodził mu ptak
Kierowca taksówki zawisł na krawężniku. Miał 3,6 promila
Niemcy piszą o wypadku Polaków na A1. Chcieli wyprzedzić ciężarówkę
Piękna wyspa ma dość niepokornych turystów. Wprowadza surowe przepisy
Koszulka Kobe'go Bryanta sprzedana. Tyle za nią zapłacono
Mąż Beaty Klimek zbiera pieniądze na prawnika. "Nie miałem wyboru"
Zabójstwo dyrektora United Healthcare. Prokuratura domaga się kary śmierci
Tak w Niemczech piszą o Polsce. Już nie podziwiamy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić