Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Naukowcy alarmują. Ludzkość przekroczyła "granicę planetarną"

46
Podziel się:

Zdaniem naukowców zanieczyszczenia chemiczne, w tym tworzywami sztucznymi i odpadami przemysłowymi, jest tak duże, że zagraża globalnym ekosystemom i już dawno przekroczyło granicę bezpieczną dla ludzkości.

Naukowcy alarmują. Ludzkość przekroczyła "granicę planetarną"
Naukowcy nie mają dobrych wieści (Getty Images, Labunskiy Konstantin)

Badania, które ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Environmental Science & Technology" nie napawają optymizmem. Jak donosi The Guardian, jego autorzy zwrócili uwagę na zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i ponad 35 tys. syntetycznych chemikaliów (m.in. pestycydy, antybiotyki czy zanieczyszczenia przemysłowe), które są szkodliwe dla środowiska i zagrażają ludzkości.

Zanieczyszczenia chemiczne można spotkać dosłownie na całym świecie – od szczytów Mount Everest, aż po dna najgłębszych oceanów. Jest ich tak dużo, że przekroczyły tzw. "granicę planetarną". Jest to punkt, którego przekroczenie może wywołać nagłą i nieodwracalną zmianę środowiska w skali kontynentalnej lub globalnej.

Autorzy badania zestawili dane dotyczące tempa produkcji chemicznej, tempa wydobywania paliw kopalnych, wykorzystywanych do tworzenia chemikaliów czy dane dotyczące skutków wycieku chemikaliów do środowiska. Na tej podstawie ustalili, że zanieczyszczenia chemiczne przekroczyły "granicę planetarną" i szkodzą procesom biologicznym oraz chemicznym, stanowiącym podstawę życia na Ziemi.

Tempo, w jakim społeczeństwa produkują i uwalniają nowe chemikalia do środowiska, nie jest zgodne z pozostawaniem w bezpiecznej przestrzeni operacyjnej dla ludzkości – w rozmowie z The Guardian powiedziała współautorka badania Patricia Villarrubia-Gomez z Stockholm Resilience Center.

Naukowcy uważają, że "granica planetarna" zanieczyszczenia chemicznego jest piątą z dziewięciu granic, które zostały do tej pory przekroczone. Pozostałymi są m.in. "granice planetarne" globalnego ocieplania, niszczenia naturalnych siedlisk czy utraty bioróżnorodności. Badacze podkreślają, że konieczne jest wdrożenie surowych regulacji dotyczących zanieczyszczeń chemicznych, a w przyszłości limitów produkcji i uwalniania do środowiska chemikaliów, aby uniknąć dalszego pogarszania sytuacji.

Zobacz także: Zobacz także: Woda na "drugiej Ziemi" K2-18b. Pierwsze takie odkrycie w historii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
wkurzony
4 miesiące temu
CO WY CHCECIE TO POLITYCY DO TEGO DOPUŚCILI, PRODUCENCI TRUJĄCEJ ŻYWNOŚCI, NAWOZY- WSZYSTKO TO JEST WINĄ KONCERNÓW, KTÓRE NALEŻĄ DO MASONERII TYCH LUDO I EKO- BÓJCÓW!!!!!!
POLAK
4 miesiące temu
Natura nie znosi pustki i jak ludzie wymrą to nastanie inny gatunek
maciek
4 miesiące temu
przecież te wszystkie świństwa to wynalazki naukowców ,same nie powstały
Wirus
4 miesiące temu
Zapomnieli dodać ze za miliard lat
ZNIENAWIDZONY...
4 miesiące temu
CIEKAWA❤️ BIOGRAFIA ❤️ TYLKO ❤️ PRAWDA ❤️ WARTO ❤️ DZIĘKUJĘ ❤️
Moj nik
4 miesiące temu
No proszę nic nie piszą o co2, a to niby takie groźne jest....
Wpunkt
4 miesiące temu
A rotschild siedzi i zawija nas w sreberka
wkurzony
4 miesiące temu
TO POLITYCY POZWALAJĄ TYM PSYCHOPATOM Z KONCERNÓW ZANIECZYSZCZAĆ PLANETĘ I DOPROWADZAĆ LUDZI DO SZEREGU CHORÓB!!!!!! TO WY PANOWIE I PANIE STOICIE ZA TYM!!!
wsa
4 miesiące temu
to nie jest kwestia poglądów politycznych, tylko chciwości ludzi, którzy dla kasy są gotowi na największe świństwa. niestety, dużo się mówi o ekologii, a faktycznie niewiele się robi. Pełno plastiku, agresywnej chemii, produkowanie tandetnych, krótkotrwałych towarów, namawianie społeczeństw do kupowania ciągle nowych ubrań, urządzeń,itp. Pogoń za kasą, wartościami materialnymi, doprowadzi do zagłady ludzkości.
takie
4 miesiące temu
artykuły to ślijcie koniecznie do Berlina,Brukseli tudzież do Waszyngtonu...lewackie rządy może wreszcie zrozumieją w czym jest problem..!
plastik
4 miesiące temu
zasępić opakowaniami szklanymi ewentualnie kartonowymi. Zakazać produkcji plastykowych opakowań.
Rafa
4 miesiące temu
Spoko spoko jak tylko szczepionki zaczną działać problem rozwiąże się sam
Meszek Liller
4 miesiące temu
Czas przenosić się na Marsa 🤡
Clickbait
4 miesiące temu
Artykuł o śmieciach, a na zdjęciu kowidianin :). Wszystko od 2 lat jest łączone z covidem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić