Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Gaafar
Adam Gaafar
|

Przewidział, co nas czeka. Wizjoner już 100 lat temu znał losy świata

93
Podziel się:

Telefony komórkowe, fotografia cyfrowa czy używanie języka angielskiego w powszechnej komunikacji międzynarodowej. To wszystko opisał już ponad 100 lat temu amerykański inżynier John Elfreth Watkins.

Przewidział, co nas czeka. Wizjoner już 100 lat temu znał losy świata
John Elfreth Watkins (Le Devoir)

W grudniu 1900 r. na łamach kobiecego magazynu " Ladies Home Journal" ukazał się artykuł J.E. Watkinsa pt. "Co może się wydarzyć w ciągu następnych 100 lat". Autor już na początku podkreślał, że prezentowane przez niego wizje "mogą wydawać się dziwne, prawie niemożliwe", jednak wiele z nich się sprawdziło. Watkins przekonywał, że konsultował się z  "najbardziej uczonymi i konserwatywnymi umysłami w Ameryce".

Zwróciłem się z prośbą do najmądrzejszych i najbardziej uważnych ludzi w naszych najwspanialszych instytucjach naukowych, aby każdy z nich przewidział dla mnie co, jego zdaniem, zostanie wykonane w jego dziedzinie badań przed 2001 r. – pisał amerykański inżynier. 

Po zaciągnięciu tych opinii przedstawił czytelnikom rozwiązania, które – w jego ocenie – mają sporą szansę pojawić się w przyszłości. Były to prognozy naukowe, które potwierdzały wcześniejsze przypuszczenia Watkinsa. Na uwagę zasługuje chociażby wizja przypominająca łudząco opis fotografii cyfrowej.

Zdjęcia będą przesyłane telegraficznie z dowolnej odległości. Jeśli za 100 lat dojdzie do bitwy w Chinach, migawki z najbardziej uderzających wydarzeń zostaną opublikowane w gazecie godzinę później. Nawet dziś zdjęcia są przesyłane na niewielkie odległości. Fotografie będą odzwierciedlały wszystkie barwy natury – pisał Watkins.

Jak zauważa cytowany przez Polską Agencję Prasową Jeff Nilsson z "Saturday Evening Post", w czasach Watkinsa kolorowa fotografia była dopiero w fazie eksperymentu. Zdjęcie z Chin mogło natomiast trafić na Zachód najwcześniej po tygodniu. Kolejną prognozą amerykańskiego inżyniera, która się sprawdziła, było powstanie telefonów komórkowych. Watkins pisał, że "obieg bezprzewodowych telefonów i telegrafów obejmie świat". Twierdził, że w przyszłości będzie można bez problemu zadzwonić z USA do Chin.

BBC przypomina, że w 1900 r. nie słyszano jeszcze o międzynarodowych połączeniach telefonicznych, więc idea bezprzewodowej telefonii była bardzo rewolucyjna. Watkins równie trafnie przewidział, że "gotowe posiłki będą kupowane w zakładach podobnych do naszych dzisiejszych piekarni". Była to de facto uproszczona wizja jedzenia na wynos oraz dań na dowóz. Inżynier błędnie założył jednak, że posiłki będą dostarczane na talerzach, które klient zwróci potem do restauracji lub sklepu.

Według prognoz Watkinsa rozwój technologii miał sprawić, że "pomarańcze będą rosły w Filadelfii" oraz że owoce osiągną większe rozmiary niż dotychczas. W jego ocenie miało to być osiągnięte poprzez użycie energii elektrycznej, która - jak dobrze wiemy - jest dziś wykorzystywana w szklarniach. Nie pomylił się również sądząc, że w przyszłości ludzie będą mogli oglądać różne wydarzenia z dowolnego miejsca na świecie.

Sprawdziła się także jego prognoza dotycząca spowolnienia tempa przyrostu naturalnego. Watkins błędnie założył jednak, że za sto populacja USA będzie liczyć 350-500 mln ludzi (w rzeczywistości osiągnęła ona w 2000 r. 280 mln). Inżynier przewidywał ponadto, że powstaną "ogromne fortece na kołach", które "będą pędzić przez otwarte przestrzenie z prędkością dzisiejszych pociągów ekspresowych". Ta wizja sprawdziła się w postaci czołgów. Watkins zakładał też, że pociągi będą w przyszłości poruszać się z prędkością ponad 240 km/h.

Mylił się jednak twierdząc, że z alfabetu znikną litery C, X i Q. Nie miał także racji pisząc, że ludzie wytępią całkowicie muchy, komary i karaluchy. Wspominając o większych zwierzętach twierdził, że za sto lat nie będzie już praktycznie koni oraz że zostaną wytępione myszy i szczury. Prognozował również, że z wielkich miast znikną samochody, a transport będzie odbywał się pod i nad ziemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(93)
j.g
2 dni temu
Czekam kiedy ludzkość rozprawi się z kleszczami.
bibliamowi
9 miesięcy temu
Ponad 2700 lat temu prorok Izajasz miał wizję od Boga o stanie naszej planety pod panowaniem ludzkości i jej wynalazków w dniach poprzedzających powrót w chwale Jezusa: "Więdnie i obumiera ziemia, marnieje obumiera świat. Ziemia jest splugawiona pod swoimi mieszkańcami, gdyż przestąpili prawa, wykroczyli przeciwko przykazaniom, zerwali odwieczne przymierze. Dlatego klątwa pożera ziemię i jej mieszkańcy muszą odpokutować swoje winy; dlatego przerzedzają się mieszkańcy ziemi..." - księga Izajasza 24,4-6.(Biblia) W takim stanie planety przyjdzie ratunek od Boga: "Ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą" - Ewangelia Mateusza 24,30. Wierzący Bożemu Słowu umarli będą wskrzeszeni z martwych skonfigurowani z atomów ziemi wg wzorca DNA w Bożych serwerach w niebie, żywi przemienieni i porwani na obłokach do bezpiecznej stolicy wszechświata: "porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem. Przeto pocieszajcie się nawzajem tymi słowy" - 1 list do Tesaloniczan 4,16-18. Splugawiona ziemia będzie zresetowana przez Boga do stanu plazmy "A dzień Pański nadejdzie jak złodziej; wtedy niebiosa z trzaskiem przeminą, a żywioły rozpalone stopnieją, ziemia i dzieła ludzkie na niej spłoną" - 2 list Piotra 3,10. Potem Bóg skonfiguruje z atomów pierwiastków dla zbawionych nowe niebo i nową ziemię: I widziałem nowe niebo i nową ziemię albowiem pierwsze przeminęły... I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły" - Apokalipsa 21,1-5. Będą na niej ci, którzy zaufali Słowu Bożemu nie wątpiący w sens Jego prawa, które będą przestrzegać z wdzięczności i potrzeby serca, nie ze strachu. To da gwarancję, że nie powtórzy się historia buntu i nieufności w Boży porządek prowadząca do dewastacji Bożego stworzenia, chorób, śmierci.
no Ja pdolę
9 miesięcy temu
Jak sie ma dużą fantazję to zawsze coś się da niby przepowiedzieć czy niby przewidzieć
Eastwood
12 miesięcy temu
Prawdziwy kjowboj musi dbać o swojego konia!!! Myslicie, że to nie na temat?
...
rok temu
Nazar, Nazar i daleko daleko za nim nic
jasnowidz
rok temu
w Polsce za 100 lat będzie to samo co jest teraz i co było 100 lat temu - BAŁAGAN, KŁÓTNIE i BIUROKRACJA - łatwo być jasnowidzem
Rex
rok temu
Ciekawe że takie artykuły pojawiają się, gdy już te "rewelacje" znamy.
Zbych
rok temu
Prorok jaki czy co?
Viola
rok temu
Nie przewidział że w Polsce będzie republika pisowska
Drut
rok temu
Nie przewidział Covida i....
anarchist
rok temu
Przyrost naturalny w Polsce musi zostać ograniczony jak w Chinach bo większa ilości PiS-owców spowoduje polcovid leczony przez egzorcystów konsekwencji niekontrolowana śmiertelność opanowanych przez szatana. Czarnek już jednego egzorcystę poleca młodzieży szkolnej w telefonie zaufania.
Gili guli
rok temu
Wielkie rzeczy...wystarczy przeczytać Apokalipsę św.Jana...
Hhhh
rok temu
A przeeidział 5 fale czyli tuska!?
🛸 Ufo
rok temu
Przeczytajcie tak naprawdę książkę MISJA Michel desmarquest i tam dowiedzieć się można prawdy całkowitej
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić