oprac. Karolina Modzelewska| 
aktualizacja 

Zaatakowały stado rekinów. W kilka chwil było po wszystkim

128

Dwie orki o wdzięcznych imionach Port i Starboard urządziły sobie prawdziwą ucztę. Samce obserwowane przez zespół ekspertów z pokładu łodzi Marine Dynamics przez prawie dwie godziny nurkowały na niewielkim obszarze w okolicach Pearly Beach, niedaleko Gansbaai w RPA. Okazało się, że w tym czasie zabiły 17 rekinów. Orki żerowały na ich ciałach.

Zaatakowały stado rekinów. W kilka chwil było po wszystkim
Para orek zabiła 17 rekinów - zdjęcie ilustracyjne (NOAA, Unsplash)

Port i Starboard, orki znane z polowania na kilka gatunków rekinów w Afryce Południowej, były śledzone przez zespół naukowców z Marine Dynamics Academy. Udało im się zaobserwować, że zwierzęta nurkowały na małym obszarze przez prawie dwie godziny, zanim odpłynęły w morze. Po kilku dniach badacze odkryli szczątki 11 z 17 zabitych rekinów Sevengill w pobliżu Pearly Beach.

Jak informowali, każde z ciał pozbawione było wątroby. Ten narząd jest bogaty w olej i kaloryczny, dlatego stanowi ważne element jadłospisu orek. Warto zaznaczyć, że olej z wątroby rekina jest także stosowany przez ludzi w celach zdrowotnych. Pozyskiwany od różnych gatunków rekinów głębinowych np. rekinów grenlandzkich, jest wykorzystywany głównie w celu poprawy funkcjonowania układu odpornościowego.

Każdy siedmioskrzelowy rekin był rozdarty i brakowało mu wątroby, wszystkie były samicami mierzącymi od 1,6 do 2,3 metra i miały podobne obrażenia jak te zabite w False Bay przez tę samą parę orek - przekazała Alison Towner, doktorantka z Rhodes University, która uczestniczy w badaniach. Dodała: - to największa liczba rekinów, które te orki zabiły na tym obszarze podczas jednego posiedzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Wynalazek Polaków. Nanoseen dostarczy wodę pitną

Jak donosi Science Alert, orki Port i Starboard są śledzone od 2009 r., ale najczęściej można je zobaczyć w False Bay w RPA, gdzie po raz pierwszy zauważono je w 2015 r. Samce są łatwe do identyfikacji, ponieważ posiadają charakterystyczne, zwinięte płetwy grzbietowe. Zwierzęta wcześniej żerowały na żarłaczach białych, których szczątki również co jakiś czas można było znaleźć na plażach niedaleko Gansbaai. Kiedy ich żarłacze opuściły ten obszar, orki zaczęły polować na rekiny Sevengill.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem Alison Kock, biolożki morskiej, która zaangażowana jest w badania nad orkami, żarłacze białe oraz rekiny Sevengill "są najważniejszymi drapieżnikami w swoich ekosystemach, gdzie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ich środowiska w czystości i różnorodności". Dlatego ich spadająca liczba budzi niepokój i rodzi pytania dotyczące wpływu, jaki orki mogą mieć na środowisko.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić