Zabił go alkohol? Prawda o śmierci faraona może być szokująca

144

Tutanchamon urodził się ok. 1342-1339 r. p.n.e i zmarł żyjąc ok. 20 lat w roku 1323 p.n.e. Przez ostatnie 10 lat życia był faraonem XVIII dynastii. Naukowcy przedstawiają teraz argumenty, jakoby powód śmierci władcy był inny, niż do tej pory zakładaliśmy.

Zabił go alkohol? Prawda o śmierci faraona może być szokująca
Maska Tutanchamona. (Adobe Stock, Argus)

Dotychczas na podstawie badań sądzono, że Tutanchamon zginął na skutek infekcji otwartej rany (w połączeniu z malarią).

Władca zdaniem naukowców miał też mieć trudności z chodzeniem z uwagi na deformację stopy, przez co faraon był w pewnym stopniu niepełnosprawny.

Alkohol przyczynił się do śmierci faraona?

Biomedyczna egiptolog Sofia Aziz sugeruje jednak, że naukowcy się mylą, a Tutanchamon wcale nie miał dużych trudności z funkcjonowaniem.

W związku z tym przedstawia odważną tezę, z której wynika, że 20-letni władca zginął, bo… jeździł pod wpływem alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnica nieotwieranej 3 tys. lat egipskiej mumii. Archeolog o niezwykłym odkryciu
Był jak typowy nastolatek, pił i prawdopodobnie prowadził rydwan zbyt szybko – mówiła Sofia Aziz w rozmowie z BBC Science Focus.

Przedstawiany jako władca z wieloma dolegliwościami, Tutanchamon mógł w rzeczywistości był wojownikiem, u którego szereg bitew pozostawił wiele blizn. Co może o tym świadczyć?

Przede wszystkim to, że Egipcjanie zabierali do grobowców rzeczy, których potrzebowali w życiu pozagrobowym.

Zatem z uwagi na to, że w grobowcu Tutanchamona znaleziono nie tylko kosmiczny sztylet, ale też aż sześć rydwanów i zbroję do walk, można sądzić, że władca mógł być w istocie waleczną postacią. To jednak nie wszystko. Faraon lubił coś więcej niż rydwany i broń.

Tutanchamon był zwolennikiem białego wina. To właśnie spore jego zapasy zgromadził władca. Dzięki temu można sądzić, że alkohol przyczynił się do śmierci faraona.

Zdaniem Aziz, tysiące lat temu świat wyglądał jak dziś – nastolatkowie powodowali mnóstwo wypadków drogowych, jednak wówczas zamiast samochodów, na drogach poruszały się rydwany.

Wypadek rydwanu Tutanchamona mógł skutkować złamaniem otwartym, o którym pisano w protokołach z sekcji zwłok. Zniekształconą stopę Aziz tłumaczy natomiast procesem mumifikacji – nie można ze stuprocentową pewnością założyć, że faraon miał z nią problemy przed śmiercią, czy też nieprawidłowości pojawiły się po mumifikacji.

Profesor Sahar Saleem z Uniwersytetu w Kairze potwierdza, że "badając tomografię komputerową faraona, nie znaleziono żadnych dowodów na artretyzm stawu skokowego, który jest skutkiem dolegliwości ze stopą".

Saleem zaznacza, że "stopy Tutanchamona nie przeszkodziły mu w byciu nastolatkiem".

Dziś teoria jakoby Tutanchamon zginął na skutek wypadku podczas prowadzenia rydwanu pod wpływem alkoholu jest całkiem realna. Sofia Aziz zauważa, że teorii nie można w żaden sposób wykluczyć, ale też potwierdzić, że jest to jedyna możliwość. Dokładniejsze informacje dotyczące śmierci Tutanchamona być może poznamy w przyszłości dzięki sekwencjonowaniu mocno zniszczonego DNA.

Autor: NGA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić