Mateusz Tomczak
Mateusz Tomczak| 

Zbadali twierdzę faraona. Odkryli tajemnicę

2

Archeolodzy ze Słowackiej Akademii Nauk dokonali bardzo interesującego odkrycia w egipskiej Delcie Nilu. Podczas prowadzonych prac natrafili na pozostałości fosy, która prawdopodobnie była jednym z elementów odpowiadających za obronę twierdzy faraona Ramzesa III.

Zbadali twierdzę faraona. Odkryli tajemnicę
Archeolodzy odkryli nieznaną część fortyfikacji twierdzy Ramzesa III (sav.sk)

Odkrycia dokonano na stanowisku Tell-el-Retábí, w jego najbardziej wysuniętej na zachód części. Pozostałości po twierdzy liczą kilka tysięcy lat (okres panowania Ramzesa III przypadał na lata 1184-1153 p.n.e.). Chociaż sama konstrukcja została odkryta już wcześniej, o tego typu fortyfikacjach do tej pory nie wiedziano.

Głębokość fosy może wydawać się zaskakująca. Jak tłumaczą archeolodzy, starożytni Egipcjanie wykopali ją w żwirowym podłożu na głębokość ok. 160 cm. Mogło nie stanowić to wielkiej przeszkody dla atakujących, zwłaszcza jeśli byli wyposażeni w drabiny. Nachylenie brzegów fosy było bardzo duże, a poza tym nie chodziło o zatrzymanie napastników, ale o ich spowolnienie. To element strategii obronnej.

"Napastnicy prawdopodobnie potrzebowali drabin, aby wydostać się z tej pułapki. Starożytne reliefy dowodzą, że napastnicy zwykle podchodzili do ataku z drabinami. Najważniejsze dla obrońców było jednak nie to, żeby atakujący nie wydostali się z fosy, ale to, żeby zwolnili i utworzyli większe grupy. Potem strzelali do nich strzałami lub procami" – wyjaśnia egiptolog Józef Hudec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze wstępnych ustaleń wynika, że fosa otaczała zachodnią stronę twierdzy władcy. Była od niej oddalona o ok. 20 metrów. Najprawdopodobniej nie była podłączona do źródła wody. Słowaccy egiptolodzy podczas badań natknęli się na wody gruntowe.

"Obecny poziom wód gruntowych może nie odpowiadać temu z dawnych czasów. Kiedy tama asuańska nie istniała, poziom wód zależał od wylewów Nilu" – Józef Hudec.

Z panowaniem Ramzesa III wiąże się wiele intersujących wątków. Władca pojął za żony kilka kobiet, ale żadna z nich nie otrzymała tytułu "wielkiej małżonki". Jedna z niezadowolonych kobiet zorganizowała spisek określany mianem haremowego, który finalnie doprowadził do śmierci Ramzesa III. Za czasów Ramzesa IV odnaleziono jednak osoby biorące udział w spisku i zgładzono je (a część okaleczono).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić