Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Hołowacz
|

Ziemia będzie jak Saturn? Wkrótce może mieć podobne pierścienie

20
Podziel się:

Nasza planeta boryka się z coraz poważniejszym problemem, o którym nie myślimy na co dzień. Jeżeli nie zajmiemy się kwestią zaśmiecania ziemskiej orbity, to w końcu upodobnimy ją do Saturna. Problem w tym, że nasze pierścienie będą zrobione ze śmieci.

Ziemia będzie jak Saturn? Wkrótce może mieć podobne pierścienie
Ziemia powoli upodobni się do Saturna (NASA)

Kiedy patrzymy na Ziemię, z reguły myślimy o tym, że jest błękitną oazą życia. Jednak pracownicy naukowi z Uniwersytetu Utah zwracają uwagę na coś zupełnie innego – ich zdaniem nasza planeta może się doczekać pierścieni utworzonych ze śmieci. Smutna wizja, która bez zdecydowanych działań w końcu się urzeczywistni.

Problem zaśmieconej orbity

Planety z pierścieniami potrafią zadziwiać swoim pięknem, a doskonałym przykładem jest chociażby Saturn. Na jego pierścienie składają się cząstki lodu oraz skał, które tworzą setki kręgów z większymi lub mniejszymi przerwami. Jak to wygląda w przypadku Ziemi? Jeszcze nie mamy podobnych pierścieni, ale szacunki Europejskiej Agencji Kosmicznej mówią o 170 milionach obiektów o rozmiarach mniejszych niż 1 cm, będących kosmicznym zanieczyszczeniem na naszej orbicie.

Fragmenty o rozmiarze w okolicach od 1 cm do 10 cm występują w liczbie bliskiej 700 tysięcy, a śmieci większe niż 10 cm to prawie 30 tysięcy kawałków. O czym właściwie mówimy? Czym są wspomniane zanieczyszczenia orbity? Zrzucone elementy rakiet nośnych, bardzo stare satelity oraz fragmenty będące wynikiem kolizji pomiędzy satelitami – tak wyglądają podstawowe składniki zaśmiecające ziemską orbitę.

Nawet jeżeli ktoś stwierdzi, że jego zdaniem podane wyżej szacunki nie są aż takim problemem, to należy pamiętać, że będzie tylko gorzej. Nie jest tajemnicą, że obiektów na orbicie wokółziemskiej będzie przybywać, ale w pewnym momencie może dojść do wyjątkowo negatywnych zjawisk, a jednym z nich będzie swego rodzaju efekt domino.

Przy bardzo dużym zagęszczeniu elementów na orbicie Ziemi, ewentualna kolizja wytworzy sporo odłamków, które następnie trafią w inne obiekty na orbicie. W wyniku tego powstanie jeszcze więcej odłamków, które znowu w coś uderzą i tak dalej. Oczywiście tego typu rzeczy mają miejsce już teraz, ale łatwo sobie wyobrazić, że przy wielokrotnie większym zagęszczeniu satelitów na orbicie, problem będzie znacznie poważniejszy.

Warto przypomnieć, że opisywane wyżej szczątki poruszają się z ogromnymi prędkościami i są jak pociski, które w każdej chwili mogą w coś uderzyć. Czasem stanowią zagrożenie nawet dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Naukowcy proponują liczne rozwiązania problemu kosmicznych śmieci

Jest wiele koncepcji na oczyszczanie naszej orbity. Jedna pochodzi od pracowników naukowych z Uniwersytetu Utah. Profesor Jake Abbott zajmuje się przede wszystkim robotyką, ale chce to połączyć z wykorzystaniem magnesów i zabrać się za sprzątanie ziemskiej orbity.

Jego zdaniem można wysyłać specjalne roboty, które wykorzystają magnesy i wytwarzane pole magnetyczne w taki sposób, żeby wyłapywać różne fragmenty śmieci z naszej orbity. Jake Abbott jest współautorem pracy naukowej, którą można znaleźć w "Nature".

Pomysłów jest wiele, a niezmienny pozostaje wyłącznie fakt, że musimy zapanować nad powstawaniem coraz większej liczby zanieczyszczeń wokółziemskiej orbity. Nasz rozwój zmierza do tego, żeby na orbicie było kilkakrotnie więcej satelitów, niż ma to miejsce w tej chwili. Jeśli nie będziemy ostrożni, naprawdę doprowadzimy do powstania pierścieni złożonych z kosmicznych śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
dshzdh
6 miesięcy temu
No. My też oglądaliśmy "Grawitację" ale dzięki za opisanie/streszczenie Sherlocku.
aw15
6 miesięcy temu
Aureola człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Albo raczej na odwrót. Człowiek stworzył Boga na swój obraz i podobieństwo. Odrażającego typa,okrutnego sadystę, narcyza domagającego się hołdów, uwielbienia itp. Teraz dorabia mu aureolę
Dron
6 miesięcy temu
G... wiecie.Nawet czy za tydzień będziecie żyli a piszcie takie głupoty.
Damster
6 miesięcy temu
To jest pierścień ludzkiej głupoty,która już promieniuje w kosmos
fefe
6 miesięcy temu
Taaaak????? A ja bym proponował żeby każdy pozbierał swoje śmieci >> ojojojojojjo to by się USA oburzyło ...... hahaha
:DDDDDD
6 miesięcy temu
podnieść ceny za wywóz śmieci na orbitę
Prosto
6 miesięcy temu
Spokojnie, niedługo nowy podatek od śmieci w kosmosie. Chciało się oglądac satelitę, internet 500g+ itp itd to teraz trzeba będzie płacić za sprzątanie po tych co już nachapali się kasy i mają to w du....
aaa
6 miesięcy temu
początek jakby chodziło o aureolę dla jarka
Kosmonauta
6 miesięcy temu
Ja myślę że wszystkie śmieci z ziemi powinny być wysyłane na orbitę
USA Rosja Chi...
6 miesięcy temu
To robota dla NASA.Zwykly człowiek przecież nie wyrzuca śmieci w kosmos. Niech zrobią kosmiczny odkurzacz i wyrzuca to na Pluton.
syfon
6 miesięcy temu
Opodatkowac Nasa USA Chiny i Rosje.
ancymonek
6 miesięcy temu
Nie przypominam sobie aby kiedykolwiek moje śmiecie trafiały na orbite.
Aaaaaa
6 miesięcy temu
Najlepiej wprowadzić podatek od smieci w kosmosie,tłuszcza zapłaci bo to dla nich,tak jak ekoterorysci wywalczyli jakieś opłaty za co2,za smieci plastikowe również,to wszystko dla naszego rozwoju... bareizm w czystej postaci
Zorro
6 miesięcy temu
Ci co tam latają, powinni po sobie posprzątać, to taki dobry obyczaj, a nie narzekać teraz że brudno jest. Co mnie to obchodzi...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić