Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Oliwia Skindzier | 
aktualizacja 

Bikepacking — jak przygotować się na długą wyprawę rowerową?

0

Wziąć wszystko, co potrzebne, na rower i wyjechać na kilka dni. Bikepacking stał się stylem podróżowania dla miłośników dwóch kółek i nie dziwi fakt, że stale przybywa chętnych na taką formę zwiedzania świata. Nieważne, czy planuje się jedynie weekendowy wypad blisko miasta, czy miesięczną wyprawę za granicę. Jak przygotować się do dłuższej wyprawy na rowerze?

Bikepacking — jak przygotować się na długą wyprawę rowerową?
Bikepacking to sposób na podróżowanie rowerem, który zakłada przewożenie bagażu ze sobą w specjalnych sakwach (Getty Images, Rene Schmidt)

Bikepacking — co to takiego?

Bikepacking jest formą podróżowania na rowerze z minimalnym bagażem, co jest możliwe dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi i właściwemu rozłożeniu obciążenia na dwóch kółkach. Torby backingowe, nazywane sakwami można zamontować niemal na każdym rowerze, dlatego backpacking jest dostępny zarówno dla amatorów stosunkowo krótkich przejażdżek, jak i dla tych, którzy szykują się na długą wyprawę.

Bikepacking można uprawiać zarówno na terenach górskich i ciężko dostępnych, jak i wybierając się w podróż często uczęszczanymi drogami z niewielkim nachyleniem. Wszystko zależy od tego, jaki posiada się sprzęt i na jaki rodzaj wyprawy ma się ochotę. Zazwyczaj do wypraw bikepackingowych wybiera się rowery trekkingowe, MTB czy gravele, które są w stanie pokonać trudniejsze i bardziej wymagające trasy. 

Możliwość zabrania ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy do idealne rozwiązanie, aby podróżować rowerem. Klasyczne torby rowerowe są często naprawdę duże, a ich rozmieszczenie sprawia, że nieodpowiednio obciążają sprzęt. W bikepackingu korzysta się z pojemności maksymalnie 40-50 litrów i jest to absolutnie wystarczająca ilość miejsca. Najczęściej jest to kilkanaście litrów bagażu i do około 30 litrów wraz z ekwipunkiem do nocowania. Wszystko zależy od długości i charakteru trasy. Inne wymagania będzie mieć osoba wybierająca się w samotną miesięczną podróż po drogach leśnych w niedostępnych miejscach, a inne osoba, która zamierza spędzić w trasie dwa dni blisko "cywilizacji". 

Bikepacking — jak zacząć?

Jeśli chce się rozpocząć przygodę z bikepackingiem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze dotyczy przede wszystkim formy przemieszczania się. Może wydawać się to oczywistością, ale bikepacking będzie odpowiedni dla tych, którzy po prostu lubią taką opcję podróżowania. Jeśli rower służył Ci dotychczas jedynie do przemieszczania się po mieście, zacznij od mniejszych kroków i w pierwszej kolejności wybierz się na dłuższą wyprawę bez dodatkowych sakw

Jeżeli jednak lubisz dłuższe rowerowe wycieczki, warto wybrać się na pierwszy wypad bikepackingowy trwający maksymalnie dwa dni. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy jest to turystyka rowerowa, która Cię interesuje. Dodatkowo jest to także cenne doświadczenie, które pozwoli ocenić także, na jaki dzienny dystans można sobie pozwolić. 

Backpacking może być uprawiany zarówno przez miłośników rowerów MTB czy graveli, jak i rowerów szosowych.
Backpacking może być uprawiany zarówno przez miłośników rowerów MTB czy graveli, jak i rowerów szosowych (Getty Images, kapulya)

Jak przygotować się na wyprawę rowerową?

Najistotniejszym elementem bikepackigu jest odpowiednie przygotowanie, które oznacza zarówno to kondycyjne, jak i sprzętowe. Przed wskoczeniem na dwa kółka warto zadbać o odpowiednią formę i przygotować plan treningowy. Aby wyprawa mogła się udać, należy przede wszystkim dobrze zaplanować przebieg trasy z uwzględnieniem miejsc na odpoczynek i jedzenie. Jeśli wiesz już, gdzie masz zamiar jechać i jak będzie wyglądała Twoja trasa, możesz skupić się na potrzebnym sprzęcie. 

Do roweru przydadzą się sakwy, które pomieszczą potrzebne rzeczy. Bikepacking korzysta z toreb podsiodłowych, które montowane są do sztycy lub za pomocą uchwytu do siodełka. Taka torba może pomieścić wiele litrów, jednak należy pamiętać o tym, by nie wkładać tam najcięższych przedmiotów, ponieważ mogą one wpłynąć na sterowność roweru. Do wyboru wszyscy chętni na wyprawę bikepackingową mają także torbę na kierownicę czy torbę na ramę. Ta ostatnia sprawdzi się właśnie do przewożenia cięższego ekwipunku. 

Co zabrać ze sobą na bikepacking?

Jeśli wiesz już jakiego sprzętu potrzebujesz, warto wiedzieć, co włożyć do toreb rowerowych. Przyda się oczywiście odzież rowerowa i bielizna termiczna, ale warto także postawić na przewiewne, a zarazem ciepłe materiały, dlatego niezastąpiona będzie wełna merino. W zależności od tego, gdzie planujesz spać, uwzględnij namiot na rower, śpiwór, karimatę/hamak czy tarp. Przydatne będzie minimalistyczny zestaw sprzętu kuchennego i artykułów higienicznych. Nie należy zapominać o apteczce, która będzie potrzebna w najmniej oczekiwanej sytuacji, dlatego zawsze trzeba mieć ją ze sobą. 

Oczywiście potrzebny będzie także zapas wody i prowiantu, a także narzędzia, pompka, dodatkowa dętka czy scyzoryk. Nie warto przesadzać z ekwipunkiem i zabierać na wyprawę wielu rzeczy, ponieważ bez problemu powinno się zmieścić do kilkunastu litrów bagażu. 

Zobacz także: Gwiazdy korzystają z wakacji. Wypoczywają na rajskich plażach
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Trwa posiedzenie komisji sejmowej. Zbigniew Ziobro przyszedł spóźniony
Zostanie dziadkiem w wieku 45 lat. Influencerka wszystko wyjawiła
Skandal na jarmarku bożonarodzeniowym w Szczecinie. Zbojkotowali stragan zakonnic
Tu po mszy naładujesz auto. Nowy pomysł kurii w Lublinie
COVID-19 został wytworzony celowo? Raport rządu obnaża błędy Instytutu w Wuhan
Dodaj to do doniczki, a grudnik obsypie się kwiatami
Awaria 100-letniej tamy na zaporze w Zagórzu Śląskim. Gwałtownie ubywa wody
Rafał Trzaskowski w CNN. Lektorka oceniła, jak poradził sobie z językiem angielskim
Jak zadbać o ogród w grudniu? O tym pamiętaj
Nerwowa zmiana pasa. Kierowca BMW się przeliczył
Doskonały dodatek do świątecznego barszczu. Zobacz, jak go przygotować
Niecodzienne spotkanie w Tatrach. Turystka chwyciła za aparat
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić