aktualizacja 

Dwupiętrowe siedzenia w samolocie? Jest prototyp nowego modelu

49

Projekt Núñeza Vicente robi furorę w świecie lotnictwa. Dwupiętrowe siedzenia w samolocie mają jednak swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych to wyczekana innowacja, dla innych, klaustrofobiczny koszmar.

Dwupiętrowe siedzenia w samolocie? Jest prototyp nowego modelu
Innowacyjny projekt samolotowych foteli nie wszystkim przypadł do gustu (Adobe Stock, @JelleVanDerWolf)

Prace nad koncepcją dwupiętrowych siedzeń Núñeza Vicente rozpoczął w zeszłym roku w ramach projektu uniwersyteckiego. Kiedy jednak otrzymał nominację do Crystal Cabin Awards (najważniejszej nagrody w branży lotniczej), projekt stał się przedmiotem sporego zainteresowania.

Projekt spotkał się z mieszanymi reakcjami

Młody badacz otrzymał pokaźne dofinansowanie, więc zawiesił studia magisterskie i skoncentrował się na realizacji projektu. Pomysł na dwupoziomowe fotele w samolocie spotkał się również z krytycznymi głosami.

Niektórzy drżą na samą myśl o tym, że mieliby spędzić lot w tak ciasnej przestrzeni. Siedzenie pod kimś może być także odbierane jako gorsze czy o niższym standardzie podróży. Klasyczny układ siedzeń w samolocie zapewnia pasażerom równy podział miejsc.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Núñeza Vicente nie przejmuje się jednak krytycznymi głosami. Twierdzi, że negatywne opinie są dla niego o wiele bardziej wartościowe, niż pochwalne peany na temat jego innowacyjnego projektu.

- Moim celem tutaj jest zmiana miejsc w klasie ekonomicznej na korzyść pasażerów i dla wszystkich podróżnych, których nie stać na droższe bilety – mówił Núñeza Vicente w rozmowie z portalem CNN Travel podczas targów Aircraft Interiors Expo 2022 w Hamburgu.

Autor wierzy, że jego projekt stanie się rzeczywistością

Na początku jego fotel szezlong przewidziany był dla samolotu Flying-V, którego koncepcja jest obecnie opracowywana na politechnice w Delft. Teraz jego autor jednak uważa, że projekt mógłby zostać wdrożony w Boeingu-747, Airbusie-A330 lub dowolnym innym średnim czy dużym samolocie szerokokadłubowym.

Núñeza Vicente jest ambitny i przekonany, że jego projekt może stać się rzeczywistością. Jest to jednak długotrwały proces, a rygorystyczne zasady i przepisy branżowe mogą stanowić poważne przeszkody. Podoba wam się ten pomysł?

Zobacz także: Chorwacja gotowa na rekord. "Już ponad 3 mln turystów"
Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić