Meksyk szykuje się na najgorsze. Obudził się wulkan Popocatepetl

25

Wulkan Popocatepetl przez lata był nieaktywny, ale właśnie się obudził i wyrzuca z siebie kłęby dymu, pyłu i gazów. Eksperci są zgodni, że wkrótce może dojść do erupcji i ostrzegają przed najgorszym. Mieszkańcy już odczuwają jego aktywność, zamykane są szkoły, a samoloty mają duże opóźnienia.

Meksyk szykuje się na najgorsze. Obudził się wulkan Popocatepetl
Wulkan Popocatepetl w Meksyku znów jest aktywny i może wybuchnąć w każdej chwili (GETTY, Anadolu Agency)

Wulkan Popocatepetl leży około 70 kilometrów od Mexico City i jest drugą najwyższą górą w Meksyku. Przez lata był uśpiony, ale od kilku tygodni znów jest aktywny i może znacznie utrudnić życie mieszkańcom kraju. Dość wspomnieć, że w promieniu stu kilometrów mieszka niemal 25 milionów ludzi, a wulkan wciąż wypluwa dym i popiół.

Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom podniosło poziom alertu do trzeciej fazy żółtej. Wyżej jest już alarm czerwony, który równać się będzie erupcji wulkanu i wyrzucenia magmy. Na razie takiej aktywności specjaliści nie obserwują, ale są zgodni, że Popocatepetl może wybuchnąć w każdej chwili. Dlatego trzeba szykować plan awaryjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie z dna u wybrzeży Chin. Badacze poruszeni

Mieszkańcy na własnej skórze odczuwają aktywność wulkanu.

Władze stanowe nakazały noszenie maseczek i zakrywanie ust oraz zamykanie okien w domach. Wulkaniczny pył osiada na okolicznych terenach, a wyrzucane w powietrze fragmenty skał sprawiły, że znacznie utrudniony jest ruch lotniczy w okolicy. Władze sprawdzają też drogi ewakuacyjne na wypadek, gdyby trzeba było uciekać przed erupcją.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Lotnisko Benito Juárez w mieście Meksyk zostało tymczasowo zamknięte w sobotę z powodu pyłu wulkanicznego. A lotnisko Felipe Angeles, które jest położone na północ od metropolii, również spotkał podobny los, choć na krótko. Meksyk może więc czekać powtórka z 2010 roku, gdy erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull sparaliżowała Europę.

Według United States Geological Survey (USGS) zanieczyszczenie pyłem wulkanicznym jest bardzo groźne dla samolotów i może prowadzić do awarii krytycznych instrumentów nawigacyjnych i operacyjnych. Jak widać na zdjęciach ze stanów Meksyk, Puebla i Morelos, pyłu jest bardzo dużo i jest niezwykle uciążliwy.

Na razie wulkan wyrzuca z siebie tylko kłęby dymu i pyłu, ale to nie koniec jego aktywności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Po raz ostatni wulkan Popocatépetl wybuchł jesienią 2003 roku i była to jego największa erupcja w historii. "El Popo", jak nazywają go miejscowi, był przez niemal 70 lat nieaktywny, aż w 1994 roku zaczęto obserwować, jak budzi się po dekadach uśpienia. Od tego czasu jest bacznie monitorowany, bo jego erupcja może mieć fatalne skutki dla życia i zdrowia milionów ludzi.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić