Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kornelia Ramusiewicz
Kornelia Ramusiewicz
|
aktualizacja

Naukowcy nie mają wątpliwości. Mówią, czego objawem może być chrapanie

37
Podziel się:

Brytyjscy naukowcy z University of Warwick ostrzegają, by nie lekceważyć nocnego problemu, jakim jest chrapanie. Zwłaszcza w czasie trwania pandemii koronawirusa. Okazuje się bowiem, że osoby zmagające się z tym objawem są w grupie zwiększonego ryzyka śmierci także z powodu COVID-19.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Mówią, czego objawem może być chrapanie
Chrapanie to objaw, który ostrzega o groźnej chorobie (NicolasMcComber)

Wyniki analizy, które zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "Sleep Medicine Reviews", nie pozostawiają złudzeń. Osoby zmagające się z obturacyjnym bezdechem sennym, którego jednym z objawów jest chrapanie, są trzykrotnie bardziej narażone na zgon spowodowany zakażeniem koronawirusem.

Dr Michelle Miller, główna autorka badania ostrzega, by nie lekceważyć tego problemu. Zwłaszcza teraz, gdy wciąż trwa pandemia koronawirusa. Dr Miller apeluje, by chorzy nie zapominali o przestrzeganiu wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny, takich jak mycie rąk, noszenie maseczki czy zachowywanie społecznego dystansu. Nie wolno również zapominać o szczepieniach na COVID-19, które są wciąż najskuteczniejszą ochroną przed ciężkim przebiegiem i śmiercią z powodu infekcji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

- Aż 85 proc. osób z obturacyjnym bezdechem sennym nie wie, że cierpi na to schorzenie – powiedziała autorka analizy. Dr Miller podkreśla, że chrapanie, któremu towarzyszy zmęczenie i uczucie niewyspania, to objaw, który powinien nas skłonić do konsultacji z lekarzem specjalistą.

Obturacyjny bezdech senny może powodować szereg uciążliwych dolegliwości. Oprócz chrapania bardzo często towarzyszą mu bóle głowy, problemy z koncentracją w ciągu dnia i nadmierna senność. Problemy te pojawiają się w wyniku epizodów zatrzymania oddechu, które pojawiają się u chorego w trakcie snu. Osoby zmagające się z bezdechem są również bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, zawału serca oraz udaru mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Tak
3 miesiące temu
Nie covid tylko złe podejscie do leczenia zabija kurde. Wiem to.....
Litości
3 miesiące temu
Mój chłop chrapie już 30lat to rozumiem ,że to covid już był 30lat temu.Boże daj im rozum.
win
3 miesiące temu
To teraz sprzedawczyki z PO co chcieli sprzedać gospodarkę Rosji mienią się Polakami to zdrada , targowica i piąta kolumna , dalej plują i donoszą na Polskę w PE!
Macron
3 miesiące temu
BUAHAHAHAHAHAHAHAHA. Niedługo będzie artykuł "żyjesz? To umrzesz!". :D
Student
3 miesiące temu
Jak ja słyszę tę brednie naukowców to mnie w dupie szczypie. Naukowców to durnie, którzy powiedzą wszystko żeby tylko dostać kasę.
medyk
3 miesiące temu
Co za bzdury chrapanie może być objawem wielu schorzeń,np skrzywienia przegrody,polipów itd.ten artykuł piszą ludzie kompletnie nie zorientowani pod względem medycznym wypisują niestworzone rzeczy,a bezdech senny to zupełnie inny temat
Janko muzykan...
3 miesiące temu
Chrapie od 45 lat czyli od złamania przegrody nosowej przez rękę kolegi że szkoły,przeszedłem ten syf i dymam te opinie naukowców
Wiem
3 miesiące temu
Ci co chrapaniu, po wycięciu trzeciego migdałka, przestali chrapać. Odwagi pacjenci i Do dzieła lekarze laryngolodzy.
Kochani,
3 miesiące temu
czy w TVNazi24 będzie relacja z zbliżających się urodzin AH?
kowidostwo
3 miesiące temu
albo covid albo wojna wybierajcie
anna
3 miesiące temu
bzdury piszecie
Awer
3 miesiące temu
Od czasu Corony mam sraczke , czy to jest niebezpieczne ?
Stachuu
3 miesiące temu
Stop koronaściemie!!! Powiesić wszystkich pseudoekspertów za udział w zaplanowanym ludobójstwie!! TVP i TVN jednym głosem o pseudopandemii - mądrzy mówią DOŚĆ kowidopropagandzie!
Trewar
3 miesiące temu
Chrapie od dziecka żyje jestem zdrowy chodzę biegam maraton ……..piszcie coś rozsadnego
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić