Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 
aktualizacja 

Naukowcy nie mają wątpliwości. Mówią, czego objawem może być chrapanie

55

Brytyjscy naukowcy z University of Warwick ostrzegają, by nie lekceważyć nocnego problemu, jakim jest chrapanie. Zwłaszcza w czasie trwania pandemii koronawirusa. Okazuje się bowiem, że osoby zmagające się z tym objawem są w grupie zwiększonego ryzyka śmierci także z powodu COVID-19.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Mówią, czego objawem może być chrapanie
Chrapanie to objaw, który ostrzega o groźnej chorobie (NicolasMcComber)

Wyniki analizy, które zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "Sleep Medicine Reviews", nie pozostawiają złudzeń. Osoby zmagające się z obturacyjnym bezdechem sennym, którego jednym z objawów jest chrapanie, są trzykrotnie bardziej narażone na zgon spowodowany zakażeniem koronawirusem.

Dr Michelle Miller, główna autorka badania ostrzega, by nie lekceważyć tego problemu. Zwłaszcza teraz, gdy wciąż trwa pandemia koronawirusa. Dr Miller apeluje, by chorzy nie zapominali o przestrzeganiu wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny, takich jak mycie rąk, noszenie maseczki czy zachowywanie społecznego dystansu. Nie wolno również zapominać o szczepieniach na COVID-19, które są wciąż najskuteczniejszą ochroną przed ciężkim przebiegiem i śmiercią z powodu infekcji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

- Aż 85 proc. osób z obturacyjnym bezdechem sennym nie wie, że cierpi na to schorzenie – powiedziała autorka analizy. Dr Miller podkreśla, że chrapanie, któremu towarzyszy zmęczenie i uczucie niewyspania, to objaw, który powinien nas skłonić do konsultacji z lekarzem specjalistą.

Obturacyjny bezdech senny może powodować szereg uciążliwych dolegliwości. Oprócz chrapania bardzo często towarzyszą mu bóle głowy, problemy z koncentracją w ciągu dnia i nadmierna senność. Problemy te pojawiają się w wyniku epizodów zatrzymania oddechu, które pojawiają się u chorego w trakcie snu. Osoby zmagające się z bezdechem są również bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, zawału serca oraz udaru mózgu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić