Błonnik. Naukowcy potwierdzili, że zmniejsza ryzyko kilku groźnych chorób

1

Błonnik powinien być częścią jadłospisu nie tylko osób, które są na diecie. Ten ważny dla organizmu składnik warto by był obecny w codziennym żywieniu także innych osób. Według badań nowozelandzkich naukowców, błonnik dobrze wpływa na naszą przemianę materii, ale również chroni nas przez poważnymi chorobami. Jakimi?

Błonnik. Naukowcy potwierdzili, że zmniejsza ryzyko kilku groźnych chorób
(Getty Images)

Według dietetyków, błonnik jest bardzo ważny dla osób które chcą zrzucić zbędne kilogramy ale również dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Ten składnik jest niezbędny do prawidłowej przemiany materii. Sprawia też, że czujemy się najedzeni i nie musimy sięgać po przekąski między posiłkami.

Błonnik występuję w produktach zbożowych, warzywach i świeżych owocach. Pestki dyni, siemię lniane oraz nasiona słonecznika także zawierają ten ważny dla naszego organizmu składnik.

Według badań opublikowanych w magazynie ''The Lancet'' błonnik zmniejsza ryzyko zachorowań na raka oraz cukrzycę i choroby układu krążenia. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. Przeanalizowali oni 50 badań klinicznych i 180 badań obserwacyjnych przeprowadzonych w ciągu ostatnich stu lat!

Naukowcy z Nowej Zelandii twierdzą, że osoby które spożywają więcej błonnika są mniej narażone na zgon o 15-30 proc. niż ci, którzy w swojej diecie maja go mniej. Badania pokazały również, że u osób jedzących błonnik prawdopodobieństwo udaru jest mniejsze o 22 proc., cukrzycy i raka jelita grubego o 16 proc. oraz zgonu przez niedokrwienie serca o 30 proc.

Te badania udowadniają, że błonnik to ważny dla naszego zdrowia składnik i powinien być obecny w naszym codziennym jadłospisie, jeżeli chcemy cieszyć się dobrą kondycja i samopoczuciem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić