Budzisz się o tej porze? To objaw zbliżającego się zawału lub chorej tarczycy

533

Czy zdarza ci się budzić w nocy lub nad ranem o tych samych porach? Według naukowców godzina, w której regularnie się budzimy, świadczy o problemie z konkretnym organem w naszym organizmie.

Codziennie budzisz się o tej samej porze? Sprawdź, co to oznacza
Codziennie budzisz się o tej samej porze? Sprawdź, co to oznacza (Getty Images/iStockphoto)

Zasypianie między godziną 21:00 a 23:00 najbardziej sprzyja naszemu zdrowiu. Z kolei wybudzanie się o tej porze może oznaczać zburzenie prawidłowej pracy tarczycy i dolegliwości układu pokarmowego.

Dr Vishal Saxena z Queen Elizabeth Hospital w Wielkiej Brytanii ostrzega, że budzenie się z powodu gwałtownego kaszlu oznacza, że kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku i podrażnia tylną część gardła. Może to oznaczać refluks żołądkowy. W tej sytuacji zalecane jest jedzenie lekkostrawnej kolacji na przynajmniej dwie godziny przed snem.

Osoby budzące się między 23:00 a 1:00 w nocy, najprawdopodobniej mają problem z woreczkiem żółciowym. Jeżeli pobudki o tej porze zdarzają się regularnie, warto zrobić badania pod kątem kamicy nerkowej i zmienić dietę na zdrowszą. Dieta bogata w tłuszcze bardzo często powoduje budzenie się tuż po zaśnięciu. Dlatego należy unikać jedzenia tłustych potraw przed snem, bo organizm nie zdąży ich strawić.

Pobudki między 1:00 a 3:00 nad ranem świadczą o złej kondycji naszej wątroby. Może to być spowodowane spożywaniem zbyt obfitych posiłków i piciem alkoholu przed snem. Z kolei budzenie się z silnym bólem głowy niekiedy jest powodem niedostatecznej ilości wody w organizmie. Jak wyjaśniają eksperci, tkanki, które otaczają mózg, w znacznej części składają się z wody. Ich odwodnienie sprawia, że się kurczą i uciskają mózg, czego efektem jest ostry ból.

Osoby, które często budzą się między godziną 3:00 a 5:00 rano, mogą mieć chore płuca lub oskrzela. Wówczas takim pobudkom często towarzyszy napad kaszlu lub zatkany nos, co powoduje problemy z oddychaniem. Tego rodzaju dolegliwości mogą być objawami zbliżającego się zawału serca. Ataki serca nierzadko zdarzają się nad ranem, gdy krew ma większą gęstość. Sprzyja to jej krzepnięciu i sklejaniu się płytek krwi. Jeżeli często budzisz się o 4:00 rano, lepiej jak najszybciej udaj się do kardiologa.

Samoistne budzenie się między godziną 5:00 a 7:00 rano może być symptomem nieprawidłowej pracy jelit. Problemy trawienne i wzdęcia mogą skutkować pobudkami o tej porze. Dzieje się tak, bo właśnie w tych godzinach jelita zaczynają intensywnie pracować i przygotowują organizm na przyjmowanie posiłków w ciągu dnia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić