Ciągłe zmęczenie i ból głowy? Wiosną i latem nasilają się objawy chorób tarczycy

1

Przesilenie wiosenne nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Wielu z nas może w tym czasie odczuwać osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, senność. Nasz organizm staje się również bardziej podatny na infekcje wirusowe. Kto w szczególności powinien uważać na syndrom wiosennego zmęczenia?

Ciągłe zmęczenie i ból głowy? Wiosną i latem nasilają się objawy chorób tarczycy

Objawy przesilenia

Pierwsze objawy syndromu wiosennego zmęczenia pojawiają się wraz z nadejściem wiosny. I chociaż w związku ze zmianami klimatycznymi w naszym kraju już bardzo rzadko występuje przedwiośnie, to zawirowania związane z kolejną porą roku i tak są bardzo problematyczne dla osób wrażliwych na pogodę, np. pacjentów z reumatyzmem, wysokim ciśnieniem czy astmą.

Gwałtowne zmiany temperatur, wiatr, brak wystarczającej ilości światła słonecznego podczas zimy, zła dieta, brak ruchu czy niedobór najważniejszych witamin i składników mineralnych, mogą powodować wystąpienie niepokojących objawów podczas wiosennego zmęczenia. Do jego głównych objawów zaliczamy:

  • zaburzenia snu,
  • bóle głowy,
  • uczucie kołatania serca,
  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • niepokój,
  • drażliwość,
  • smutek i przygnębienie.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Po pierwsze aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu również pomogą lżej znieść ten okres.

Objawy syndromu wiosennego zmęczenia nasilają się najmocniej w okresie od końca marca do połowy maja, trwają przez kilka tygodni i teoretycznie powinny ustąpić, kiedy pogoda stabilizuje się. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wówczas należy skonsultować stan swojego zdrowia z lekarzem.

Kto jest najbardziej narażony na objawy przesilenia?

Objawy te mogą wskazywać na choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy czy chorobę Hashimoto. Aby je wykluczyć niezbędne będzie wykonanie odpowiednich badań i oznaczenie poziomu TSH oraz ft4.

Inną przyczyną zmęczenia i problemów z koncentracją może być anemia. W tym wypadków również ważne jest wykonanie morfologii oraz sprawdzenie poziomu ferrytyny w organizmie.

Objawy podobne do syndromu wiosennego zmęczenia może dawać również cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić