Coraz częściej atakuje młodych. Oto pierwszy objaw raka dwunastnicy

4

Rak dwunastnicy to nowotwór początkowego odcinka jelita cienkiego. Nowotwory dwunastnicy są stosunkowo rzadkie w porównaniu z rakiem żołądka czy rakiem jelita grubego. Najczęstszym typem jest tu gruczolakorak.

Objawy raka dwunastnicy często są bagatelizowane
Objawy raka dwunastnicy często są bagatelizowane (Getty Images)

Przyczyny raka dwunastnicy

Dwunastnica jest pierwszym odcinkiem jelita cienkiego. Zlokalizowana jest między żołądkiem a jelitem czczym. Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia raka dwunastnicy są m.in.: rodzinna polipowatość gruczolakowata, zespół Gardnera, zespół Lyncha, zespół Muira-Torre'a, celiakia, zespół Peutza-Jeghersa, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz polipowatość gruczalokowata (schorzenie genetyczne, które charakteryzuje się skłonnością do tworzenia się polipów). Na raka ma wpływ także nieodpowiednia dieta i styl życia. Niestety przez ciągły stres i spożywanie przetworzonej żywności, nowotwór dwunastynicy coraz częściej atakuje młodych.

Osoby dotknięte tą chorobą są bardziej narażone na zachorowanie na raka dwunastnicy, dlatego powinny zadbać o profilaktykę. Konieczne jest systematyczne poddawanie się badaniu endoskopowemu, najlepiej raz w roku. Wskazana jest także coroczna kolonoskopia. Warto wykonać badania genetyczne i skonsultować się z lekarzem, co oznaczają ich wyniki.

Objawy i rozpoznanie raka dwunastnicy

Często zdarza się, że guz dwunastnicy blokuje przejście pokarmu do jelita cienkiego. W takim przypadku chory odczuwa ból oraz pojawia się choroba refluksowa. Może także dojść do utraty wagi, ponieważ pokarm nie dostaje się w miejsce, gdzie powinien być trawiony i skąd składniki pokarmowe są wchłaniane.

Symptomy raka dwunastnicy to m.in.: ból brzucha, utrata wagi, nudności, przewlekła zgaga, wymioty oraz krwawienie z przewodu pokarmowego.

U wielu osób rak dwunastnicy jest diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, ponieważ objawy zwykle pojawiają się dopiero wtedy, gdy rak zaatakował sąsiadujące narządy, a także węzły chłonne.

Wczesne wykrycie choroby często następuje przypadkowo, w czasie badania endoskopowego lub podczas badania, do którego wykorzystuje się siarczan baru. Symptomy u pacjenta rzadko są kojarzone z rakiem dwunastnicy, ponieważ są charakterystyczne dla wielu innych chorób.

Leczenie raka dwunastnicy

Leczenie tego typu raka polega czasami na wycięciu części narządu. Niestety raka dwunastnicy ciężko usunąć ze względu na silne unaczynienie tego organu. Naczynia krwionośne położone w pobliżu dwunastnicy odpowiadają za zaopatrywanie w tlen i składniki odżywcze dolnych części ciała. Niekiedy stosuje się chemioterapię w celu zmniejszenia guza.

Zdarza się, że ze względu na raka dwunastnicy niezbędne jest założenie u chorego specjalnych rurek umożliwiających dostarczanie składników pokarmowych i usuwanie nadmiernych ilości trawionego pokarmu, który nie może pokonać blokady.

Jeśli choroba została wykryta we wczesnym stadium zaawansowania i nie doszło do rozprzestrzenienia się komórek rakowych, możliwe jest usunięcie zmiany za pomocą biopsji. Na początku pobiera się próbkę zmiany w dwunastnicy i jeśli badanie wykaże komórki rakowe, raka usuwa się.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić