Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Groźny niedobór. Zwiększa ryzyko cukrzycy

7

Niedobór tej witaminy odpowiada za cukrzycę Choć odpowiednia dieta i aktywność fizyczna są kluczowe w zapobieganiu cukrzycy typu 2, pojawiły się naukowe przesłanki, że na rozwój tej choroby wpływa jeszcze jeden czynnik, na który mamy wpływ. To niedobór witaminy D.

Groźny niedobór. Zwiększa ryzyko cukrzycy
Groźny niedobór. Uważaj, może prowadzić do nieuleczalnej choroby (Getty Images, Getty Images)

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca znacznie wpływa na życie dotkniętych nią trzech milionów Polek i Polek. W aż 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, albo na nią nieprawidłowo reaguje.

Cukrzyca typu 2 może mieć podłoże genetyczne, ale często jest wynikiem stylu życia — m.in. nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Jak wynika z najnowszych badań i przeglądu literatury naukowej, może być też powiązana z niedoborem witaminy D.

Witamina D reguluje poziom cukru

Witamina D, znana również jako "witamina słońca", jest już dobrze znana ze swojego wpływu na układ kostny, immunologiczny i nerwowy. Coraz więcej badań sugeruje jednak, że witamina D wpływa również na prawidłowy poziom cukru we krwi i metabolizm.

Profesor Leigh Frame z George Washington School of Medicine and Health Sciences (USA) wraz ze współpracownikami przejrzeli literaturę naukową i doszli do wniosku, że niedobór witaminy D u osób w stanie przedcukrzycowym jest związany z większym ryzykiem rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy.

Profesor Frame zaznaczyła w opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health artykule, że zależność między odpowiednim poziomem witaminy D i zapobieganiem cukrzycy istnieje, ale nie jest jeszcze w pełni zrozumiana. Jest możliwość, że w profilaktyce cukrzycy istotna jest ekspozycja na słonce, więc sama suplementacja może okazać się niewystarczająca.

Naukowcy wskazują na konieczność przeprowadzenia dalszych badań w tym kierunku.

Witamina D w diecie

Organizm przyswaja witaminę D nie tylko dzięki ekspozycji na światło słoneczne, ale również poprzez spożywanie bogatych w nią pokarmów: tłustych ryb, czerwonego mięsa i jajek. Osoby, które są na diecie roślinnej, powinny regularnie witaminę D suplementować.

Przyjmuje się, że jej prawidłowy poziom we krwi powinien oscylować między ≥75-125 nmol/l).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić