Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Jak często myjesz włosy? Lekarz ma ważną radę

9

Zauważenie nadmiarowej ilości włosów na szczotce lub ich cienkiego welonu na poduszce może niepokoić. Nie warto jednak wpadać w panikę — czasem można odwrócić proces wypadania włosów, stosując się do kilku prostych rad.

Jak często myjesz włosy? Lekarz ma ważną radę
Lekarz mówi, jak często myć włosy (Licencjodawca, BOY_ANUPONG)

Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić?

- Na głowie mamy około 100 tys. włosów, a w sposób naturalny tracimy dziennie od 50 do 100 z nich. Są osoby, które stresuje zbyt duża ilość włosów na szczotce lub w odpływie, ale żeby sprawdzić, czy włosy nie wypadają w sposób nadmiarowy, należy zwrócić uwagę na cofanie się linii włosów, poszerzanie przedziałków, swędzenie i stan zapalny głowy. Wszystkie te czynniki mogą oznaczać, że tracisz więcej włosów niż normalnie — powiedział dr Amir Khan w brytyjskim programie telewizyjnym ITV Lorraine.

Za nadmiarowe wypadanie włosów mogą odpowiadać hormony i czynniki genetyczne, na które czasem nie mamy wpływu. Na szczęście dla nas istotna jest również kwestia pielęgnacji włosów, która — odpowiednio prowadzona — może przyczynić się do poprawy stanu fryzury.

Jak pielęgnować włosy?

Jak twierdzi dr Amir, ważna jest nawet podstawowa kwestia – to, jak często włosy są myte. - Nie powinno się myć włosów częściej niż raz dziennie. Mycie włosów pozbawia je naturalnych olejów, które działają ochronnie. Tak naprawdę wystarczy myć włosy 2-3 razy w tygodniu, choć oczywiście zależne jest to od czynników indywidualnych — tłumaczy, odradzając przy okazji mycie włosów w ekstremalnych temperaturach.

Często słyszy się bowiem, że aby zapewnić włosom naturalny połysk, należy myć je w zimnej wodzie. - To mit. Podczas mycia włosów należy unikać zarówno gorącej, jak i zimnej wody. Obie wersje pielęgnacji są szkodliwe dla włosów i mogą je bardzo osłabić — mówi lekarz.

Podkreśla również, że należy unikać zbyt intensywnego podgrzewania włosów (poprzez używanie suszarki, prostownicy i lokówki) oraz zbyt intensywnego ich stylizowania.

Znaczenie diety dla zdrowia włosów

Warto również zadbać o włosy od środka. Kluczem do tego jest odpowiednie nawodnienie oraz zbilansowana dieta, która zawiera białko, żelazo, cynk i selen, witaminy z grupy B, witaminę C i A, kwasy tłuszczowe omega-3.

Jeśli mimo stosowania uważnej pielęgnacji i właściwej diety problem wypadania włosów wciąż się utrzymuje, warto skonsultować się z lekarzem i przebadać się pod kątem chorób autoimmunologicznych lub problemów hormonalnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić