Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

"Kasztanowy ludzik" to sygnał alarmowy. Ostrzega, że wątroba wysiada

56

Chociaż wątroba nie boli, to bardzo często wysyła nam sygnały ostrzegawcze, które powinny skłonić nas do kontaktu z lekarzem. Jednym z takich znaków jest sylwetka kasztanowego ludzika.

"Kasztanowy ludzik" to sygnał alarmowy. Ostrzega, że wątroba wysiada
Bardzo charakterystyczny objaw. Ostrzega, że wątroba jest zdewastowana (Licencjodawca, Kittisak Jirasittichai / EyeEm)

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pełni wiele ważnych funkcji, m.in. detoksykującą i filtrującą. Niestety, każdego dnia jest narażona na mnóstwo szkodliwych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju stanów zapalnych i chorób, takich jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Mogą też doprowadzić do niewydolności czy marskości narządu.

A co szkodzi wątrobie? Przede wszystkim nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Należy pamiętać, że toksyny te zatruwają nie tylko wątrobę, ale mogą przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych, m.in. raka płuc, trzustki czy piersi.

Niewskazane są też smażone dania czy produkty bogate w tłuszcze trans. Ograniczyć warto też cukier, czerwone mięso i wysokoprzetworzoną żywność. Negatywnie na wątrobę mogą też wpływać niektóre leki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod

Sylwetka kasztanowego ludzika

Gdy wątroba przestaje pracować na pełnych obrotach, może się zmienić wygląd naszej sylwetki. Sylwetka kasztanowego ludzika jest zauważalna u osób, u których rozwinęła się marskość tego narządu. Jest ona bardzo charakterystyczna. Chory ma duży, wzdęty brzuch i bardzo szczupłe nogi oraz ręce. Brzuch jest nienaturalnej wielkości, gdyż gromadzi się nim płyn puchlinowy. Z kolei z powodu zaniku mięśni i całkowitej dewastacji organizmu, kończyny bardzo chudną. W tym przypadku wątroba wymaga szybkiej pomocy.

Warto zwrócić również uwagę na objawy towarzyszące, takie jak silne zmęczenie, brak apetytu, spadek masy ciała, żółtaczka, stan podgorączkowy, świąd i wybroczyny skórne, skurcze mięśni, krwawienie z dziąseł, wzdęcia, wymioty, nudności.

Aby wątroba była zdrowa i mogła spełniać swoje funkcje, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. USG jamy brzusznej to badanie pozwalające na sprawdzenie i ocenę jej stanu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić