Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Kleszcze go nie znoszą. Daje ochronę przed ugryzieniem

37

Jedną z chorób, które mogą rozwinąć się u człowieka wskutek ukąszenia przez kleszcza, jest bardzo groźne kleszczowe zapalenie mózgu. Jakie objawy daje KZM i jak można się przed nim ochronić?

Kleszcze go nie znoszą. Daje ochronę przed ugryzieniem
Kleszcze nie lubią pewnych zapachów (for personal or commercial purpo)

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która przebiega dwufazowo. Na początku objawy, które się pojawiają, są mało charakterystyczne. Co więcej, w wielu przypadkach KZM może początkowo przebiegać praktycznie bezobjawowo.

To dlatego postawienie prawidłowej diagnozy bywa często utrudnione. Choroba może mieć różny przebieg, ale wiadomo, że najłagodniejszy występuje u dzieci, a najcięższy u osób po 40. roku życia.

Wirus powodujący kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej kolejności daje o sobie znać w miejscu ukąszenia kleszcza, ale dzięki naczyniom limfatycznym dociera do układu siateczkowo-śródbłonkowego i węzłów chłonnych, skąd może zaatakować ośrodkowy układ nerwowy. Początkowo chory może mieć gorączkę, pojawiają się też osłabienie, ból głowy, mięśni i stawów, katar, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz ogólne uczucie rozbicia. Mogą również pojawić się infekcje gardła. Objawy te najczęściej trwają siedem dni. Po tym czasie niepokojące symptomy znikają, a choroba zostaje wyleczona. Taki przebieg obserwuje się u 2/3 zakażonych.

W pozostałych przypadkach, po okresie względnie dobrego samopoczucia, pojawia się gorączka oraz objawy świadczące o tym, że wirus zaatakował układ nerwowy. Ich rodzaj zależy od tego, która struktura rdzenia kręgowego czy mózgu została zaatakowana. Gdy u chorego rozwinie się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to przebiega ono łagodnie i nie pozostawia trwałych śladów w organizmie zakażonego kleszczowym zapaleniem mózgu.

Nudności, sztywność karku, światłowstręt i wymioty – to najczęstsze objawy. Gdy jednak wirus zaatakuje mózg, mogą wystąpić: zaburzenia świadomości, padaczka, porażenie mięśni oraz ich nadmierne napięcie i drżenie. Jeśli wirus wniknie do rdzenia kręgowego oraz jego korzeni, może dojść do porażenia mięśni i ich stopniowego zaniku. W tym przypadku osoba chora na kleszczowe zapalenie mózgu odczuwa silne bóle. W przypadku powikłań może dojść do zapalenia wątroby, zapalenia mięśnia sercowego czy krwawień, które są następstwem zaburzeń krzepnięcia krwi.

Jak ochronić się przed atakiem kleszczy? Warto pić regularnie wywar z czystka. Gdy się pocimy, nasza skóra wydziela zapach, którego my nie wyczuwamy, za to jest on bardzo nieprzyjemny dla kleszczy. Co ważne, kleszcze nie znoszą też zapachu geranium, szałwii, migdałów i mięty pieprzowej.


Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić