Kamil S. Sikora| 

Królowa polskiej jesieni. Na problemy z jelitami i żołądkiem

38

Jarzębina to jeden z symboli polskiej jesieni, który posiada nie tylko walory estetyczne, ale również szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości. Żeby w pełni z nich skorzystać, warto przyrządzić nalewkę, która skutecznie odtruwa wątrobę i pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Koniecznie wypróbuj przepis na ten leczniczy specyfik.

Królowa polskiej jesieni. Na problemy z jelitami i żołądkiem
Jak przygotować nalewkę z jarzębiny? (Licencjodawca, malewitch)

Owoców jarzębiny nie wolno jeść na surowo. Żeby pozbyć się gorzkiego smaku i trującego kwasu parasorbowego należy je odpowiednio przygotowywać. Najlepiej zrywać owoce rosnące w lesie z daleka od ruchliwej drogi.

W pięknych czerwonych jarzębinowych koralach znajdziemy m.in.: witaminę A, B2, C, E, K i P, oraz pektyny i garbniki. Dzięki zawartości wielu cennych elementów jarzębina usprawnia pracę układu pokarmowego i odtruwa wątrobę. Po domowy jarzębiak powinny sięgać osoby cierpiące z powodu biegunki, nieżytu jelit i dolegliwości związanych z pęcherzykiem żółciowym oraz żołądkiem.

Poza tym nalewka przygotowana na bazie owoców z jarzębiny podnosi odporność na infekcje, niszczy wolne rodniki i obniża ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie.

Składniki nalewki:

5 szklanek owoców jarzębiny,

1 łyżeczka startej skórki cytrynowej,

świeży sok wyciśnięty z 1 cytryny,

2 szklanki cukru,

2 szklanki przegotowanej wody,

2 szklanki spirytusu.

Oczyszczoną jarzębinę należy włożyć do zamrażalnika przynajmniej na 24 godziny. Po upływie tego czasu owoce trzeba położyć na sitko, sparzyć wrzątkiem, a następnie osuszyć. Potem jarzębinę wrzucamy do dużego słoika i zasypujemy cukrem. Do mieszaniny dodajemy skórkę i sok z cytryny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kompot z jarzębiny

Następnie spirytus rozcieńczamy z przegotowaną woda i wlewamy do szklanego pojemnika. Słoik zakręcamy i odstawiamy na trzy tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie nalewkę odcedzamy za pomocą gazy i sitka z drobnymi oczkami. Miksturę przelewamy do butelek i zostawiamy w ciemnych i chłodnym pomieszczeniu na trzy tygodnie. Pamiętajmy, żeby nie spożywać więcej niż 250 ml nalewki na dobę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić