Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Lada moment wchodzą nowe przepisy. Ważne wieści dla seniorów i rodzin

6

Brakuje już tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, by osoby w wieku 65+ oraz rodzice dzieci do 18. roku życia mogli korzystać z darmowych leków. Nowe przepisy mają zostać wdrożone już 1 września 2023 roku. Czy to oznacza, że niektórzy już nic nie zapłacą w aptekach?

Lada moment wchodzą nowe przepisy. Ważne wieści dla seniorów i rodzin
Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Prezydent podpisze ustawę? (Pixabay)

Aktualnie z darmowych leków mogą korzystać jedynie osoby w wieku 75 plus. Teraz program zostaje zdecydowanie rozszerzony. Kolejne grupy otrzymają dostęp do bezpłatnych medykamentów, a ponadto lista bezpłatnych leków będzie o wiele dłuższa.

Kto i na jakich zasadach skorzysta z przywilejów? Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia wskazuje na to, że już od 1 września osoby, które ukończyły 65 lat (a także rodzice dzieci do 18. roku życia) będą mogły skorzystać z programu.

Zatem w przypadku seniorów, którzy ukończyli 65 lat i po 1 września lekarz wypisze receptę na lek znajdujący się na darmowej liście, apteka wyda go za darmo. Na recepcie medyk będzie musiał wpisać specjalny kod – w przypadku seniorów będzie to oznaczenie "S", w przypadku dzieci – "DZ" - informuje "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagminnie łamią obowiązujące na plażach regulaminy. Co na to Polacy?

Darmowe leki. O tym musisz pamiętać

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie leki dla osób 65+ i dzieci do 18. roku życia będą bezpłatne. Jakie leki będą wydawane "gratis"?

Tylko leki przepisane przez lekarza i znajdujące się w specjalnym wykazie leków refundowanych, który zostanie opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że za część leków, które już dziś są dostępne bez recepty, nadal trzeba będzie płacić. Chodzi np. o popularne leki przeciwbólowe, preparaty witaminowe, suplementy diety - dodaje tabloid.

Co nieco na temat darmowych leków już wiadomo. Wstępna lista została przedstawiona przez Radę Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Znalazły się na niej m.in. medykamenty na zapalenie pęcherza moczowego, zakażenia bakteryjne, schizofrenię, zakażenia grzybicze, chorobę Wilsona czy cukrzycę typu 2.

Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić