, 
aktualizacja

Lubczyk - lek i naturalny afrodyzjak

1

Lubczyk to wszystkim dobrze znane ziele o wszechstronnym zastosowaniu. Co ciekawe, okazuje się, że możemy używać go nie tylko jako dodatek w kuchni. Lubczyk ma bowiem działanie zdrowotne i od lat wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości lecznice ma lubczyk? Jak go używać?

Lubczyk - lek i naturalny afrodyzjak
Lubczyk to ziele o wszechstronnym zastosowaniu. (Getty Images, Creativ Studio Heinemann)

Lubczyk - właściwości i zastosowanie

Lubczyk to aromatyczne ziele, z którego przygotowywane są różnego rodzaju preparaty, wywary oraz wyciągi o odmiennym działaniu. Przede wszystkim znany jest on ze swoich właściwości łagodzących i rozkurczających. Dzięki temu lubczyk z powodzeniem stosowany jest w przypadku zatruć pokarmowych, wrzodów żołądka, dolegliwościach bólowych brzucha oraz wzdęć.

Ze względu na to, że zawarte w nim substancje - związki terpenowe, mają działanie antybakteryjne, dodatkowo wspomaga walkę z zatruciami i oczyszcza organizm z toksyn. Co więcej, poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lubczyk dobrze znany jest również ze swoich właściwości moczopędnych. Właśnie z tego powodu zalecany jest wspomagająco w leczeniu chorób nerek, w szczególności polecany jest osobom borykającym się z piaskiem lub kamieniem w nerkach. Z racji tego, że zawiera w sobie ftalidy, które chronią komórki wątroby, z powodzeniem mogą stosować go osoby zmagające się z różnymi schorzeniami tego narządu.

W lubczyku znajdziemy także fitosterole oraz związki kumarynowe działające przeciwzakrzepowo, w związku z czym polecany jest on osobom zmagającym się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Ziele to obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, a co więcej działania przeciwmiażdżycowo. 

Zewnętrzne stosowanie lubczyku z kolei doskonale sprawdzi się dla osób borykających się ze zmianami trądzikowymi lub łuszczycą. Przemywanie skóry naparem z lubczyku ma bowiem działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia oraz nieprzyjemny świąd. Z racji tego, że ziele to ma właściwości antyoksydacyjne, działa też przeciwstarzeniowe na skórę. 

Lubczyk na przeziębienie

Lubczyk to ziele bogate w witaminę C, dzięki czemu jego stosowanie korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Co więcej, ma on działanie wykrztuśne, dlatego też polecany jest w trakcie infekcji przebiegających z kaszlem. Lubczyk nie tylko przyczyni się do rozrzedzania zalegającej wydzieliny w płucach, ale również ułatwi oddychanie podczas przeziębienia. 

Lubczyk - zastosowanie w kuchni

W kuchni najczęściej wykorzystuje się młode liście i łodygi lubczyku - elementy, które pozwalają na wydobycie tak zwanego smaku umami, który łączy w sobie słodkość, słoność, kwaśność i gorzkość. Lubczyk jest jednak bardzo aromatyczny, dlatego należy pamiętać, by nie dodać go zbyt dużo. Do czego pasuje? Doskonale nada się do sosów, gulaszy i tradycyjnych zup, takich jak np. rosół czy pomidorowa. Oprócz tego możemy wykorzystać go do stworzenia mieszanek do zamarynowania np. mięsa, warzyw lub ryb.

Lubczyk - afrodyzjak

W kulturze ludowej lubczyk był stosowany jako napój miłosny zwiększający libido. Obecnie jego korzeń stanowi element wielu suplementów diety wspierających aktywność seksualną. Działanie lubczyka, zwiększające libido jest natomiast powiązane z właściwościami rozkurczającymi. 

Lubczyk - cena

Lubczyk nie należy do drogich ziół. Suszone liście lubczyku zazwyczaj sprzedawane są w papierowych paczkach o wadze 8-10 g. W zależności od wariantu za jedną paczkę zapłacimy od 1,80 do ok. 3 zł. 

Lubczyk - działanie uboczne i przeciwwskazania 

Jednym ze skutków ubocznych stosowania lubczyku jest tzw. fotodermit. Po spożyciu lub zastosowaniu zioła na skórę może ona stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne, dlatego też należy każdorazowo zachować ostrożność, wychodząc na światło słoneczne, po zjedzeniu lub użyciu lubczyku. Poza tym, osoby, które mają problem z nerkami, również powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu dużych ilości lubczyku, głównie z racji tego, że ma on moczopędne działanie.

Ze względu na to, że ten rodzaj zioła działa rozkurczowo, w zwiększonych ilościach nie mogą przyjmować go kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto z lubczyku powinny zrezygnować osoby wrażliwe na kwas glutaminowy. Oczywiście lubczyku nie mogą stosować także osoby, które wykazują na niego jakąkolwiek nadwrażliwość.

Autor: WEG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 13.12.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Coraz więcej ofiar śmiertelnych. Polska w czołówce rankingu
Nie będzie premii na święta w Manchesterze United. Wpadł na inny pomysł
Tusk nie pozostawia złudzeń. Za ataki z farbą i gaśnicą grozić będą surowe kary
Klamka zapadła. TVP będzie musiało przeprosić WOŚP
Ujawnił zdradę żony na Instagramie. Możesz go pamiętać z polskich boisk
Polacy poznali rywali w walce o mundial. "Brak awansu byłby olbrzymią katastrofą"
Unia zaostrza kary za wykorzystywanie seksualne dzieci. Polska czeka na to prawo
Pożar na Złotej w Warszawie. Nieoficjalna przyczyna jest znana
Alarmy bombowe paraliżują szkoły na Mazowszu. Zgłoszenia spływają kaskadowo
Nie żyje Mieczysław Pietruski. Był legendą TVP i Polskiego Radia
Komisarz UE nie ma złudzeń. "Nie jesteśmy przygotowani na atak"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić