Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kornelia Ramusiewicz
Kornelia Ramusiewicz
|

Maska brzuszna zawału. Sygnał, że mogło dojść do martwicy w sercu

3
Podziel się:

Zawał serca najczęściej objawia się bólem w klatce piersiowej, dusznością lub zawrotami głowy. Istnieją również nietypowe symptomy tej nagłej choroby, które łatwo je pomylić z innymi schorzeniami. Jednym z nich jest tzw. maska brzuszna zawału serca.

Maska brzuszna zawału. Sygnał, że mogło dojść do martwicy w sercu
Maska brzuszna zawału to sygnał martwicy w mięśniu (Srdjan Radevic / EyeEm)

Maska brzuszna zawału serca jest zespołem mało charakterystycznych objawów martwicy w mięśniu sercowym. W większości przypadków symptomem ataku serca jest ostry gniotący ból za mostkiem, któremu towarzyszą duszności, kołatanie serca, osłabienie i zawroty głowy.

Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci podczas zawału doświadczają dolegliwości typowych dla układu pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na cukrzycę i będących w starszym wieku.

Maska brzuszna charakteryzuje się bólem nadbrzusza. Dyskomfort jest odczuwalny najczęściej pod prawym łukiem żebrowym. W tym przypadku dolegliwość bólowa jest łagodniejsza niż przy typowym zawale serca. Chory skarży się również na nudności, wymioty i związane z tym ogólne osłabienie organizmu.

Tego rodzaju symptomy wskazują na zawał ściany dolnej serca, która sąsiaduje z jamą brzuszną oraz narządami znajdującymi się w nadbrzuszu. Dlatego ból może promieniować do tej części organizmu i wywoływać objawy kojarzone zazwyczaj z dolegliwościami układu pokarmowego.

Podczas pierwszej godziny trwania zawału dolnej części ściany serca u 9-25 procent pacjentów pojawia się również bradykardia zatokowa. Nie wymaga ona jednak leczenia i nie zmniejsza szans na powrót do zdrowia. Atak w dolnej części ściany serca charakteryzuje się niższą śmiertelnością niż zawał ściany przedniej serca. Niestety u niektórych osób dotkniętych zawałem ściany dolnej mogą wystąpić istotne hemodynamicznie powikłania, które obniżają rokowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Faaaz
5 miesięcy temu
No to w takim razie, ja mam co najmniej trzy zawały na tydzień i to od jakichś piętnastu lat minimum. Nie wiedziałem, kurde, że aż taki twardy jestem!
Tomasz
5 miesięcy temu
Tylko ten specyfik uchroni was przed nagla choroba... Pamietajcie nigdy nie jest tak zle aby nie moglo byc gorzej lol
SkutekUboczny
5 miesięcy temu
Polecam więc czwarta dawkę specyfiku w trakcie badań klinicznych oczywiście na własną odpowiedzialność.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić