Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Możemy dożyć 120 lat. Ekspertka zdradza, jak się do tego przygotować

10

W Dzień Seniora internistka i geriatra Judyta Samul-Jastrzębska w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnia, jak przygotować się do starzenia, by w zdrowiu i aktywności dożyć nawet 120 lat. Podkreśla, że to nie metryka, ale samopoczucie i styl życia decydują o naszym wieku.

Możemy dożyć 120 lat. Ekspertka zdradza, jak się do tego przygotować
Ekspertka zdradza, jak wydłużyć sobie życie. (Getty Images, mixetto)
Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok życia, być może uda się ją jeszcze przesunąć — powiedziała Judyta Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP.

Jak dodaje ekspertka, na starzenie można się przygotować, zachowując dobrą kondycję fizyczną i psychiczną przez wiele lat. Światowa Organizacja Zdrowia określa początek starości na 60. rok życia, jednak wielu ludzi w tym wieku nie czuje się seniorami. - Moim zdaniem wieku nie powinniśmy określać tylko za pomocą metryki, ale przede wszystkim samopoczucia, jak też wieku biologicznego — myślę, że to jest najlepszy miernik starości — dodała ekspertka.

Ekspertka zwraca uwagę, że choć niektórzy 60-latkowie zmagają się z chorobami, podczas gdy 80- czy 90-latkowie są aktywni i pełni energii. Kluczem do zdrowego starzenia jest styl życia oparty na pięciu filarach medycyny stylu życia: zbilansowany sposób odżywiania, aktywność fizyczna, zdrowy sen, relacje międzyludzkie oraz unikanie nałogów. - To działania, które możemy podjąć sami – zaznacza Samul-Jastrzębska. Dodaje, że nawet niewielkie ilości alkoholu i nikotyny są szkodliwe dla zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nazywają je Małym Wersalem. Jedno z najstarszych uzdrowisk Europy
- Co ważne – jeśli podejmiemy aktywność fizyczną nawet dopiero w szóstej czy siódmej dekadzie naszego życia, także to zadziała korzystnie – zaznacza Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP

Starzenie się skóry — czego unikać?

Samul-Jastrzębska zwraca uwagę na ochronę skóry przed fotostarzeniem. Promieniowanie UVA i UVB odpowiada za 80% niekorzystnych zmian skórnych i zwiększa ryzyko nowotworów.

Zarówno osoby młode, jak i seniorzy, powinni stosować kremy z filtrem. Zwłaszcza w okresach najbardziej gorących, bo choć promienie słoneczne są potrzebne do syntezy witaminy D3, bardzo ważnej, chociażby dla układu odpornościowego, to długie przebywanie w słońcu, zwłaszcza kiedy jest ono w zenicie, jest niekorzystne – stwierdza ekspertka cytowana przez PAP.

Dodaje, że dieta bogata w naturalne antyoksydanty, takie jak kwercetyna czy kurkumina, wspomaga procesy przeciwstarzeniowe.

Specjalistka rekomenduje, by po ukończeniu 60 lat udać się na profilaktyczną wizytę do geriatry. - Niestety, większość pacjentów, zarówno z racji niedoboru geriatrów, jak też z powodu niewiedzy innych lekarzy, trafia do specjalistów z tej dziedziny za późno, w stanie obciążenia licznymi chorobami — dodaje.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 02.12.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Największe na świecie. Właśnie odkryto je w Chinach
Zieloni zawiesili członka partii. Wypisywał szokujące treści
Darmowe in vitro dla par starających się o drugie dziecko. Rząd zdecydował
Upadek Aleppo, wojna trwa. Islamiści działali dla interesów USA?
Jest oskarżony o zabicie Polki. Tak zachowywał się na procesie
Tragedia podczas meczu charytatywnego. 17-latek nie żyje
Nie żyje Lucjan Brychczy. Legendę wspomina pasjonat polskiego futbolu
Warszawa walczy z plagą pluskiew. Zaczęło się podczas Euro 2012
Utracono dane osobowe. ZHP dostał ponad 24 tys. zł kary
Ziobro oskarża Tuska i Bodnara. W imieniu PiS zapowiada pozew
Pierwsza polska misja w ISS. Jest oficjalny emblemat i ambitne plany
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić