Można jeść tego grzyba, ale jest haczyk. Oto warunek

8

Nie wszyscy wiedzą o tym, że czernidłak pospolity jest grzybem, którego można spożywać. Jeżeli się na to decydujemy, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożność. Jeden błąd może poskutkować ciężkim zatruciem.

Można jeść tego grzyba, ale jest haczyk. Oto warunek
Czernidłak pospolity (Adobe Stock)

Czernidłak pospolity wygląda jak "psiak". Niektórzy błędnie twierdzą, że nie można go spożywać. Ten okaz jest grzybem jadalnym. Zdecydowanie odradzamy jednak spontaniczne jedzenie czernidłaka pospolitego.

Wszystko za sprawą tego, że w połączeniu z alkoholem powoduje ciężkie zatrucie. Trzeba zatem zachować zdrowy rozsądek, by przypadkiem nie doszło do niepożądanych komplikacji.

Dlaczego czernidłaka nie można łączyć z alkoholem? Ten grzyb posiada bowiem związek blokujący rozkład alkoholu. Jeżeli ktoś zdecyduje się na połączenie grzyba z procentowymi trunkami, to najpewniej będzie musiał się zmierzyć z ciężkim zatruciem alkoholowym.

Pierwsze oznaki zatrucia, takie jak zaczerwienienie na twarzy i szyi, mogą pojawić się już po kilku minutach od spożycia grzyba. Następnie rośnie tętno - zauważa radiozet.pl.

Dwa dni przed spożyciem czernidłaka pospolitego i trzy dni po należy powstrzymywać się od picia alkoholu. Tego warunku nie trzeba spełnić w przypadku czernidłaka kołpakowatego, bowiem nie zawiera on kopryny. Ma natomiast wiele cennych składników odżywczych, jak m.in. białko, witaminy B2, B1, niacynę, magnez, potas, wapń czy cynk. Ten grzyb działa przeciwnowotworowo, a poza tym obniża poziom cukru i ciśnienie krwi.

Tego grzyba nie zbieraj pod żadnym pozorem!

Wybierając się na grzybobranie, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie grzyby możemy zbierać. Szerokim łukiem należy omijać choćby borowika królewskiego. Za zerwanie takiego okazu można słono zapłacić.

W grę wchodzi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. To dlatego, że borowik królewski należy do jednego z najrzadszych gatunków w Polsce i występuje pod ścisłą ochroną.

Zobacz także: Stan wojenny na anektowanych terenach. Co chce osiągnąć Putin?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić