aktualizacja 

Najbardziej toksyczne owoce i warzywa. Mogą przyczynić się do powstawania raka

9

Raport Environmental Working Group nie pozostawia złudzeń. Zarówno owoce, jak i warzywa, po które sięgamy, są skażone toksycznymi związkami, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu. Amerykańska organizacja opublikowała listę najbardziej oraz najmniej zanieczyszczonych owoców i warzyw.

Najbardziej toksyczne owoce i warzywa. Mogą przyczynić się do powstawania raka
(Getty Images)

Environmental Working Group to znana na całym świecie amerykańska organizacja propagująca zdrowy styl życia. Co roku EWG publikuje raport dotyczący trujących zanieczyszczeń znajdujących się w popularnych produktach spożywczych.

Eksperci biorą pod uwagę chemikalia stosowane podczas uprawy, które negatywnie wpływają na wiele naszych organów, m.in. wyniszczają trzustkę, układ nerwowy czy przyczyniają się do rozwoju niektórych nowotworów. Autorzy raportu biorą pod uwagę rynek amerykański, ale i polscy rolnicy stosują liczne pestycydy na swoich plantacjach, a duża część owoców i warzyw dostępnych w supermarketach pochodzi z importu.

‘’Parszywa 12’’ (z ang. dirty dozen) to zestawienie najbardziej zanieczyszczonych produktów. Na liście znajdziemy: truskawki, szpinak, nektarynki, jabłka, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, winogrona, seler naciowy, pomidory, paprykę oraz słodkie ziemniaki. Truskawki znalazły się na szczycie listy, gdyż naukowcy znaleźli w niektórych z nich aż 20 różnych chemicznych związków.

‘’Czysta 15” ( z ang. clean fifteen) to z kolei grupa owoców i warzyw, w których naukowcy znaleźli najmniej toksyn. Można do niej zaliczyć: słodką kukurydzę (ekologiczną), awokado, ananasa, kapustę, cebulę, groszek, papaję, szparagi, mango, bakłażana, melona spadziowego, kiwi, kantalupę (odmiana melona cukrowego), kalafior oraz grejpfruta.

Naukowcy z EWG, podsumowując raport polecają, by podczas zakupów sięgać po produkty organiczne pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw. Wtedy będziemy mieli większą pewność, że owoce i warzywa, które kupujemy, będą wspierać a nie niszczyć nasze zdrowie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić