Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Nasila się latem. To główny objaw zakrzepicy

187

Obrzęk w okolicach kostek i uczucie ciężkich nóg to dolegliwości, na które skarżymy się głównie podczas upalnych miesięcy. Najczęściej jest to reakcja organizmu na zbyt wysoką temperaturę. Czasem jednak ciężkie nogi mogą być objawem poważnej choroby.

Nasila się latem. To główny objaw zakrzepicy
Uczucie ciężkich nóg może ostrzegać o zakrzepicy (Licencjodawca, lingqi xie)

Uczucie ciężkich nóg bardzo często pojawia się po wyczerpującym dniu, zwłaszcza gdy wykonujemy siedząca lub stojącą pracę. Niestety w niektórych przypadkach ciężkie nogi mogą oznaczać rozwój niebezpiecznego schorzenia, jakim jest niewydolność żył. Jeśli tej dolegliwości towarzyszą inne symptomy, takie jak obrzęk w okolicach kostek, ból pod kolanem, częste skurcze, siniaki i pajączki na nogach, to powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Przy niewydolności żylnej objawy często pojawiają się rano, atakują tylko jedną kończynę dolną i mogą nasilać się latem. Pamiętajmy, że nie podjęcie odpowiedniego leczenie może prowadzić do poważnych powikłań: zakrzepicy, uszkodzeń skóry na nogach, zapalenia żył głębokich czy owrzodzeń goleni.

Innym schorzeniem, które może objawiać się opuchlizną i uczuciem ciężkich nóg, jest słoniowacizna. Przyczyną rozwoju choroby jest obrzęk limfatyczny. Zazwyczaj jest on spowodowany uszkodzeniem pni chłonnych, które odprowadzają limfę lub wadą wrodzoną.

Obrzęk limfatyczny może wystąpić na skutek powikłań po urazie mechanicznym, infekcji wirusowej i bakteryjnej, niedrożności żył lub pojawić u osób cierpiących na choroby tkanki łącznej np. stany zapalne stawów. Słoniowacizna może zaatakować zarówno nogi i ręce oraz okolice krocza. W skrajnych przypadkach nieleczenie choroby może skończyć się amputacja kończyny.

Ciężkość nóg pojawia się również u pacjentów z niewydolnością nerek. Objawy współwystępujące to m.in.: częsta potrzeba oddawania moczu, świąd skóry, wymioty, nadmierne pragnienie i skoki ciśnienia. Jeśli opuchlizna i uczucie ciężkości nóg nie ustępuje samoistnie, a objawy się nasilają i pojawiają się inne dolegliwości, lepiej niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić