Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Niesłychane. Zawarta w "grzybkach" substancja leczy lepiej niż leki?

9
Podziel się:

Psylocybina lepsza w leczeniu depresji niż leki? Naukowcy twierdzą, że tak może być i pokazują pierwsze dowody. Wnioski są obiecujące. Wykazano m.in., że zawarta w "grzybkach" substancja poprawia komunikację obszarów mózgu, która u chorych jest zaburzona.

Niesłychane. Zawarta w "grzybkach" substancja leczy lepiej niż leki?
Psylocybina - zdj. ilustracyjne (Wikimedia Commons, Nynyny)

Nawet 1,5 mln Polaków choruje na depresję, a liczba ta z roku na rok ma się zwiększać. Nic więc dziwnego, że apteki, nie tylko w Polsce, ale właściwie na całym świecie, sprzedają coraz większe ilości leków antydepresyjnych, głównie z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny).

Jak dotąd nie wynaleziono alternatywy, która równie skutecznie pomagałaby chorym, oprócz psychoterapii. Czy teraz zawarta w grzybach halucynogennych psylocybina wszystko zmieni? Badacze z Centrum Badań Psychodelicznych Imperial College w Londynie postanowili sprawdzić, czy działanie tego związku jest równie skuteczne, co leki, podaje źródło - "Gazeta Wyborcza".

Za pomocą fMRI (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) przebadano osoby, które miały poddać się terapii psylocybiną - najpierw dzień przed jej podaniem, a później dzień po. Potem porównano efekty terapii psylocybiną i escitalopramem. Tu także badano aktywność mózgu osób przed terapią i po trzech tygodniach jej trwania.

Co zauważono, psylocybina poprawiła komunikację mózgu w obszarach, które gorzej współpracują u siebie u osób chorych na depresję. Czegoś podobnego nie zaobserwowano podczas terapii escitalopramem.

Obiecujące wyniki, ale na ostateczny werdykt za wcześnie

Wyniki są obiecujące. Dzięki psylocybinie odnotowano wyraźne zmniejszenie wskaźników informujących o choroby psychicznej. Jednak, jak podkreśla dr Robin Carhart-Harris, współautor badania, koniecznie należy przeprowadzić więcej tego typu testów, aby upewnić się, że wyniki powtarzają się. Trzeba także dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się, że psylocybina pomaga w walce z chorobą.

Warto dodać, że badania przeprowadzono w kontrolowanych warunkach, pod opieką specjalistów, a sama psylocybina nie była podawana w postaci ususzonych "grzybków", popularnych wśród narkomanów, ale w postaci wyekstrahowanego z nich związku chemicznego. Próba przeprowadzenia leczenia w domowych warunkach, a także samo rekreacyjne spożywanie grzybków może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Dr_Grzyb
3 miesiące temu
Na wszelakie smutki najlepsze są grzybki
Tak!
3 miesiące temu
To so najlepsze grzyby na świecie 👍 Jedna bagietka wystarczy ale jak ktoś lubi długo podróżować to zje nawet 3 bagietki 😄🤣
Hkao
3 miesiące temu
dziwne mi pychoza po tym zotala wiec odradzam to jak najbardziej !!!
Grzyb
3 miesiące temu
Grzyby odcinają człowieka od świata zewnętrznego (źródła depresji) i popychają do wnętrza psychiki lub natury czyli natury człowieka to tak jakby zrobić reset w zawirusowanym i zaśmieconym kompie i wgrać na nowo wszystko co najważniejsze i najpotrzebniejsze,a psychotropy działają tak jakby komputer przełożyć w kont używać tylko do pasjansa i painta i cieszyć się brakiem problemów z komputerem
Oczyszczony
3 miesiące temu
Kopelandia najlepsze, grzybki 😀 tylko nie jeść całej paczki bo full trip 😂
rosomak
3 miesiące temu
space odlot od wiek wiekuff uzywane jak kto lubi to i mescaline z mexico ;;
Oliiii
3 miesiące temu
wszedzie Wit D? a glutation? dla mnie Biotad plus to numer1
Thc
3 miesiące temu
Jadłem polecam.
olo
3 miesiące temu
Zawsze mówiłem że na ziemi jest lekarstwo na każdą chorobę i wcale nie trzeba się truć sztucznym lekami z apteki .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić