aktualizacja 

Nigdy nie łącz z kawą. Nie schudniesz, wyniszczysz trzustkę i wątrobę

538

Kawa ma szereg zdrowych właściwości. Pozytywnie wpływa na koncentrację, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej i poprawia krążenie krwi. Istnieją jednak produkty, z którymi w trosce o nasze zdrowie, nie powinniśmy łączyć kawy. Sprawdź, o które chodzi.

Nigdy nie łącz kawy z alkoholem
Nigdy nie łącz kawy z alkoholem (Getty Images)

Kawy nie powinno się łączyć z niektórymi lekami, a jednym z nich jest aspiryna. Ten popularny wyrób medyczny jest dostępny bez recepty i świetnie sprawdza się przy bólach głowy oraz przeziębieniach, jednak w połączeniu z kawą może wywołać podrażnienia żołądka, a nawet silne bóle brzucha. Jeżeli chcemy zażyć aspirynę i wypić kawę, powinniśmy to robić w bezpiecznym dla naszego zdrowia, odstępie czasu.

Kawa należy do produktów spożywczych zawierających tłuszcze, które nie powinny być łączone z lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Tłuszcze mogą nadmiernie zwiększać stężenie leku we krwi, co może powodować działania niepożądane. Przyjmując leki należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować z naszym lekarzem prowadzącym.

Jednym z produktów spożywczych, których nie należy spożywać z kawą jest nabiał. Twarożku, sera żółtego lub jogurtu, nie powinniśmy popijać kawą. Ten pobudzający napój zawiera bowiem kwas szczawiowy, który wiążąc się z wapniem obecnym w nabiale, powoduje powstawanie szczawianów.

Te związki chemiczne odkładają się w postaci kamieni w drogach moczowych, a ponadto utrudniają przyswajanie wapnia. Jeżeli koniecznie chcemy popić produkt nabiałowy kawą to dodajmy do niej mleka. Wówczas kwas szczawiowy zwiąże wapń zawarty w mleku, a wapń obecny w nabiale zostanie wchłonięty do organizmu.

Kawa najczęściej zawiera kofeinę, której duża ilość w parze z nadmiarem alkoholu może wywołać zaburzenia w naszym organizmie. Alkohol jest depresantem, a kofeina stymulantem, więc podczas połączenia te substancje nie oddziałują na siebie pozytywnie i mogą powodować dziwne i agresywne zachowania. Eksperci ostrzegają, że połączenie kawy z alkoholem obciąża nadmiernie zarówno wątrobę, jak i trzustkę.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić