Nigdy nie mieszaj z lekami. Zwiększasz ryzyko udaru i niechcianej ciąży

1

Popijając leki różnymi napojami, nie zawsze wiemy, że mogą wejść z nimi w niebezpieczne interakcje i zaszkodzić naszej wątrobie, a nawet spowodować niechcianą ciąże. Sprawdź, których leków lepiej nie łączyć z niektórymi produktami spożywczymi.

Leki mogą wchodzić w interakcje z niektórymi produktami
Leki mogą wchodzić w interakcje z niektórymi produktami (Getty Images)

Sok z grejpfruta ze względu na swoje właściwości, jest bardzo popularny wśród osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ten napój przyśpiesza przemianę materii i pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niestety, soku grejpfrutowego nie powinno się łączyć z lekami. Sok z grejpfruta podobnie jak napar z dziurawca może osłabić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i jedzenie warzyw liściastych zwiększa krzepliwość krwi. Jest to spowodowane zawartością witaminy K w tego rodzaju medykamentach. Podobnie jest z zieloną herbatą, która w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi może prowadzić do udaru lub zakrzepicy. Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, podczas zażywania leków na rozrzedzenie krwi, nasz codzienny jadłospis należy skonsultować ze specjalistą.

Połączenie niektórych antybiotyków i alkoholu może powodować problemy z układem pokarmowym. Dlatego na napój procentowy możemy sobie pozwolić dopiero 2 dni po zakończeniu antybiotykoterapii.

Suplementowanie witaminy D oraz wapnia również nie sprzyja prawidłowemu działaniu preparatów medycznych na niedoczynność tarczycy, leków przeciwko malarii czy niektórych antybiotyków. Te suplementy mogą osłabić ich działanie. Żeby tego uniknąć należy stosować tego rodzaju medykamenty przynajmniej dwie godziny po zażyciu witaminy D i wapnia.

Kiedy lekarz przepisze nam nowe leki, powinniśmy go koniecznie poinformować jakie suplementy lub substancje lecznicze aktualnie zażywamy.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić