Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Nowa plaga w Polsce. Zarazić można się nawet w restauracji

36
Podziel się:

Może powodować bóle brzucha, biegunki, wyniszcza jelita. Do zakażenia tą niebezpieczną bakterią dochodzi bardzo łatwo. Lekarka ostrzega przed nową plagą w Polsce. Dowiedz się jak uniknąć clostridiozy.

Nowa plaga w Polsce. Zarazić można się nawet w restauracji
clostridiozą można zarazić się, jedząc w restauracji (Licencjodawca, morofoto)

Clostridium difficile jest bakterią beztlenową, która wywołuje poważne infekcje przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach może nawet uszkodzić jelita.

Do objawów clostridiozy można zaliczyć takie dolegliwości jak wodnista biegunka, ostry ból brzucha, gorączka czy niedrożność jelit. Pacjentki mające dzieci, które doświadczyły tego schorzenia, porównały stopień bólu do bólów porodowych.

Wcześniej w grupie podwyższonego ryzyka znajdowały się głównie osoby przebywające w szpitalu. Eksperci ostrzegają, że obecnie tym ciężkim schorzeniem można się zarazić, nawet jedząc obiad w restauracji. Jedną z ofiar bakterii Clostridium difficile jest dietetyk kliniczny dr n. med. Hanna Stolińska, która o walce z chorobą postanowiła opowiedzieć w rozmowie z WP abcZdrowie.

Prawdopodobnie zaraziłam się od jednego z moich pacjentów, którzy korzystali z mojej toalety albo w restauracji od osoby, która przygotowywała dla mnie jedzenie. Mam duże wątpliwości co do respektowania zasad higieny panujących w restauracjach, mimo tzw. książeczek sanepidowskich - powiedziała lekarka.

Dr Stolińska przyznała, że od kilku miesięcy musi borykać się z tym schorzeniem. Przeżyła prawdziwy koszmar, a leczenie kosztowało ją ok. 20 tys. złotych. Na początku grudnia ubiegłego roku zaczęła skarżyć się na wysoką gorączkę (prawie 40 stopni Celsjusza), silną biegunkę oraz ostre bóle brzucha. Kiedy trafiła na SOR, lekarze na początku sądzili, że cierpi na perforację wyrostka robaczkowego i zapalenie otrzewnej. Pacjentka była bardzo osłabiona, odczuwała ból w całym ciele i co najgorsze - miała niedrożne jelito.

Leki, które podawano jej w szpitalu, sprawiły, że po tygodniu jej stan się poprawił, ale niestety po trzech tygodniach nastąpił nawrót choroby i pogłębienie objawów. Takich nawrotów przeżyła w sumie cztery. Najlepszą metoda na walkę z clostridiozą okazał się przeszczep kału czyli bakterioterapia fekalna. Lekarka przyznał, że przeszła kilka takich zabiegów, które w końcu dały jaj nadzieję na wyzdrowienie. Zdaniem dr Stolińskiej tego rodzaju terapia jest przyszłością medycyny, chociaż w naszym kraju nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
seniorka
4 dni temu
Chcesz zachować zdrowie - nie jadaj w restauracjach i innych jadłodajniach. Brud aż kipi a personel często z higieną na bakier !Nie dziwi mnie zatem gdy Pani Magda Gesler wytyka te błędy tym pseudo-restauratorom !
na Kubie
5 dni temu
Balbina gdzie jest cukier
Snobka
5 dni temu
Do restauracji chodzą ludzie z klasą, na poziomie. Do barów mlecznych i fastfudof chodzi plebs i ludzie z marginesu społecznego
drapieżNick
5 dni temu
Pan redaktorzyna , to chyba vege, bo wszystkie wypowiedzi agresywnie kasuje na temat nie jedzenia mięsa :-)
Walto
5 dni temu
Noe czytam już internetu, tylko tytuł!! I już po, moznanpznac inteligencję pisaka!!! Buhahhahaha
CZLOWIEK
5 dni temu
JAK WIDAC FUSZERKA SANITARNA BYLA I JEST LICZY SIE KASA NIE CZLOWIEK BO BAKTERIE ,WIRUSY ,GRZYBY HODUJA LABOLATORIA ,SANITARJATY ,BRAK STERYLNYCH PODEJSC ITP ...
marek zol
5 dni temu
To wszystko jest niepokojące, przyszła nastepna fala covidu a tu szykuje się bakteria. Owe bakterie zapewne żyły w ukryciu teraz gdy zobaczyły osłabione organizmy, atakują. Cóż, Rosja też zaatakowała gdy widziała jak nasza władza przyjmuje nazistów europejskich
Z gastroenter...
5 dni temu
Nie prawda. Nie róbcie nagonki na restauracje. Najczęściej chorują ludzie przyjmujący antybiotyki. Bakteria żyje sobie spokojnie w jelitach a namnaża się po wyjałowieniu jelit antybiotykiem. A teraz pomyślcie jak jest przyczyna plagi?...
Olo
5 dni temu
I dlatego nie należy wpuszczać nachodźców do kraju. i wyekspediować tych bezmózgich narwańców co obrażali żołnierzy straży granicznej do kraju skąd napływają nachodźcy.
Młoda mama
5 dni temu
Najwięcej zarażeń jest w gabinecie lekarskim I szpitalu. Dlatego zawsze podczas badań powinien być partner by patrzeć na łapy lekarzom by nie doszło do zarażeń np.pochwy brodawczakiem ludzkim HPV którego przekaże partnerowi I partner często po latach choruje na drogi moczowe kończące się rakiem prostaty, nerek czy pęcherza moczowego. A pacjentka ma usuwanie jajników I macicy. Również podczas porodu obecność partnera ratuje życie rodzącej czy noworodka.
Ewa
5 dni temu
Na clostridium ja brałam wankomicyne 14 dni w szpitalu zakaźnym, minęło półroku i na razie nawrotu niema. Metronidazol, którego wypisują lekarzy jest nieskuteczny.
tak pytam
5 dni temu
Szczepionka już jest?
w Polsce mawi...
5 dni temu
"Lekarka przyznał, że przeszła". I co się dziwić, że autorzy takich niepolskich gramatyk przywożą nam jeszcze różne zarazy?
Strumyk
5 dni temu
Czy Clostridium difficile jest bakterią beztlenową, czy wirusem ponieważ różnie, potocznie jest określana? Niemniej jest trudna do wyleczenia, i ma powroty o czym przekonałem się po podbcie w szpitalu bliskiej mi osoby. Żle, że wspomniana, skuteczna terapia jej wyleczenia jest w praktyce nadal przyszłością naszej medycyny.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić