Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Objaw pojawia się nad ranem. Może doprowadzić do zawału

2

Astma to schorzeniem układu oddechowego, które na początkowym etapie rozwoju wcale nie jest łatwe do rozpoznania. W wielu przypadkach właściwa diagnoza pojawia się dopiero po kilku latach od wystąpienia pierwszych symptomów. Okazuje się, że niepokojące sygnały mogą pojawić się między trzecią a piąta rano. Na jakie dolegliwości powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Objaw pojawia się nad ranem. Może doprowadzić do zawału
Jakie objawy daje astma? (Licencjodawca)

Astma to z jedno najczęściej występujących przewlekłych schorzeń, które atakują układ oddechowy. Choroba może mieć różny przebieg i dawać różny obraz kliniczny. Jej objawy mogą być mylące i występować cyklicznie, a potem znikać, co znacznie utrudnia postawienie trafnej diagnozy. Jakie są zatem najbardziej charakterystyczne symptomy astmy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten produkt może pomóc walczyć z astmą. Wystarczy częściej go jeść
Taki typowy pacjent z astmą to młoda osoba z alergią uczulona na pyłki drzew, traw lub na alergeny całoroczne, jak roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych. U tych osób pojawia się kaszel, świszczący oddech, uczucie braku powietrza czy uczucie duszności po kontakcie z alergenem albo po infekcji. Sygnałem alarmowym jest też wybudzanie się pacjenta w nocy między trzecią a piątą nad ranem, kiedy poziom kortyzolu spada. Pacjent się wybudza, bo trudno mu się oddycha - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP .

Ekspert dodaje, że osoby skarżące się na tego rodzaju problemy zdrowotne powinny przede wszystkim poddać się badaniu spirometrycznemu, mającemu na celu ocenę poziomu drożności układu oddechowego. Zdarza się, że pacjent skarży się na przewlekły kaszel i duszności, a lekarz przepisuje mu antybiotyk w celu zlikwidowania objawów zapalenia oskrzeli.

Faktycznie przy astmie pojawia się stan zapalny oskrzeli, ale w tym przypadku jest on reakcją na alergeny lub inny czynnik podrażniający układ oddechowy. Warto pamiętać, że im bardziej zaawansowane jest stadium choroby, tym trudniej pozbyć się jej objawów. Poza tym nieleczona astma podnosi ryzyko takich poważnych schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego i chorobą wieńcowa. U pacjentów z astmą może wystąpić również przewlekły stan zapalny zatok i mogą pojawić się polipy w nosie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić