Objawy nasilają się latem. Niewielu wie, że to zmiana przednowotworowa

133

Latem wiele osób chętnie spędza czas wygrzewając się na słońcu. Czasem nasz skóra może źle zareagować na promienie słoneczne, co może powodować mniej lub bardziej poważne konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się, na jakie schorzenia jesteśmy narażeni podczas opalania.

Rogowacenie słoneczne jest zmianą przednowotworową.
Rogowacenie słoneczne jest zmianą przednowotworową. (Getty Images)

Najczęściej występującym rodzajem alergii skóry na promienie słoneczne są osutki świetlne. Występują zazwyczaj u osób, które są uczulone na słońce. Tego rodzaju zmiana skórna objawia się małymi różowymi lub czerwonymi plamkami, czasem przypominającymi pęcherzyki. Osutki świetlne pojawiają się na ramionach, dekolcie, twarzy, rękach i udach. Można je zauważyć na dzień lub dwa po bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi.

Świerzbiączka letnia to nawracająca choroba, która występuje w postaci swędzących, małych, czerwonych pęcherzyków. Tego rodzaju wysypka pojawia się zazwyczaj po 12 godzinach od ekspozycji skóry na słońce i atakuje ręce, nogi, ramiona i dekolt. Objawy świerzbiączki letniej zanikają podczas kolejnych kontaktów ze słońcem. W zimie symptomy zanikają, a wraz z okresem wiosenno-letnim znowu dają o sobie znać.

Reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne mogą się pojawić z powodu połączeni promieni słonecznych i składników niektórych kosmetyków. Symptomy przypominają zazwyczaj atopowe zapalenie skóry.

Rogowacenie słoneczne jest zmianą przednowotworową. Jest spowodowane nadmierną ilością promieni słonecznym i atakuje zazwyczaj osoby starsze. Przy tym schorzeniu skóra staje się sucha i łuszczy się. Ponadto, barwa skóry zmienia się na czerwoną i różową. Objawy można zaobserwować w okolicach nosa i ust oraz na szyi, przedramionach, uszach, grzbietach dłoni i skórze głowy. Tych objawów nie wolno nam lekceważyć, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu.

Najgroźniejszym schorzeniem związanym z ekspozycją skóry na promieniowanie UV jest rak skóry. Na czerniaka najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją i dużą ilością znamion barwnikowych (pieprzyków) na ciele. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadmierne przybywanie na słońcu. Leczenie czerniaka jest bardzo trudnym procesem, więc najważniejsza jest tu profilaktyka.

W celu uniknięcie dolegliwości spowodowanych promieniami słonecznymi należy podczas opalania stosować odpowiednie kremy z filtrem. Każdą poważniejszą zmianę skórną powinno się skonsultować z dermatologiem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić