Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 
aktualizacja 

Objawy nasilają się nocą. Jest nazywana "chorobą dyrektorską"

6

To jedna z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dowiedz się, jakie są objawy choroby wrzodowej i kto jest na nią szczególnie narażony.

Objawy nasilają się nocą. Jest nazywana "chorobą dyrektorską"
Objawy choroby wrzodowej (Marcos Calvo)

Wrzody żołądka były do niedawna nazywane "chorobą dyrektorską". Osoby na wysokim stanowisku mają zazwyczaj bardzo dużo obowiązków i muszą cały czas podejmować ważne decyzje, co wiąże się z ciągłym stresem, który jest częstą przyczyną tego schorzenia. Jednak wcale nie trzeba być dyrektorem generalnym lub prezesem w wielkiej korporacji, żeby nabawić się wrzodów żołądka.


Osoby, które nałogowo palą papierosy, regularnie sięgają po alkohol, często piją kawę i niezdrowo się odżywiają, również są narażone na wrzody żołądka i dwunastnicy. Rozwój choroby może być także spowodowany zażywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalanych, zakażeniem bakterią Helicobacter pylori lub uwarunkowaniami genetycznymi.

Najbardziej charakterystyczne objawy to: częste palące bóle w okolicach brzucha, zgaga, wymioty, mdłości, brak apetytu, uczucie pełności po posiłku, bóle głodowe (pojawiające się rano lub w nocy), czkawka, odbijanie i nieprzyjemny posmak w ustach. Czasem zdarza się, że choroba wrzodowa nie daje żadnych symptomów. Nasilenie objawów zależy od stylu życia pacjenta.

Pamiętajmy, że żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie wolno nam lekceważyć. Nieleczone wrzody żołądka mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić