Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Objawy wyniszczonej trzustki. Jeden pojawia się po posiłku

12
Podziel się:

Chora trzustka jest jednym z tych narządów, które długo nie dają żadnych objawów, a gdy już się pojawią, bywają niejednoznaczne i łatwo je pomylić je z symptomami innych schorzeń. Po czym zatem poznać, że nasza trzustka ma kłopoty?

Objawy wyniszczonej trzustki. Jeden pojawia się po posiłku
Ból brzucha po posiłku może ostrzegać, że trzustka wysiada (Licencjodawca, Amparo Garcia V)

Przyczyny chorób trzustki

Choroby trzustki mogą mieć wiele przyczyn, ale najczęściej wymienia się nadmierne spożywanie alkoholu oraz przebyte choroby dróg żółciowych. Do innych przyczyn chorób trzustki zalicza się: palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, przyczyny jatrogenne, w wyniku cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW), hipertriglicerydemię, nadczynność przytarczyc, hiperkalcemię, przyjmowanie niektórych leków, mukowiscydozę.

Do najczęstszych chorób trzustki zalicza się ciężkie ostre zapalenie trzustki (OZT), przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) oraz raka trzustki, który może być konsekwencją poprzednich chorób.

Objawy chorób trzustki

Ostre zapalenie trzustki może przebiegać bardzo różnorodnie. U niektórych chorych mogą występować prawie niezauważalne dolegliwości, u innych zaś choroba ma bardzo ciężki przebieg, który wymaga natychmiastowej hospitalizacji, a niekiedy także interwencji endoskopowej czy chirurgicznej.

Ostre zapalenie trzustki objawia się przede wszystkim nagłym, silnym bólem, który jest zlokalizowany w nadbrzuszu. Towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka. Z czasem pojawia się bolesny opór w nadbrzuszu i nadmierne napięcie powłok brzusznych. W zaawansowanym stadium występują tachykardia, zaburzenia świadomości, a nawet wstrząs.

Natomiast przebieg przewlekłego zapalenia trzustki zależy w dużym stopniu od postaci choroby. W niektórych przypadkach przebieg jest łagodny, późno dochodzi do objawów niewydolności wydzielniczej trzustki. Choroba przybiera postać długotrwałego procesu i najczęściej pojawia się u osób nadużywających alkoholu.

Głównym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców i nasilać się po posiłku i po alkoholu. Oprócz tego mogą pojawić się: wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, dyskomfort, przewlekła biegunka (najczęściej tłuszczowa), spadek masy ciała, zaburzenia wchłaniania tłuszczów i ich trawienia, niedobory witaminowe, cukrzyca.

Jeśli w trzustce znajduje się torbiel, przebieg choroby może być bezobjawowy. Jeśli torbiel jest duża, mogą wystąpić uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, pobolewanie, nudności, wymioty, osłabienie, spadek masy ciała. Czasami wyczuwalny jest guz w nadbrzuszu.

Objawy raka trzustki są zaś uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Do najczęstszych objawów, jakie zgłaszają pacjenci z nowotworem trzustki, należą: ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała i chudnięcie. Częstym pierwszym objawem raka trzustki jest żółtaczka.

Jakie badania przy niedomagającej trzustce?

Badaniem, które umożliwia dokładną ocenę trzustki, jest endosonografia (EUS), czyli badanie polegające na przeprowadzeniu ultrasonografii z wnętrza przewodu pokarmowego. Czasami lekarz zleca dodatkowo badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny dróg żółciowych, trzustki), a także endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną, która jest już zabiegiem inwazyjnym wykonywanym ze ścisłych wskazań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Bane
miesiąc temu
Na coś trzeba umrzeć. Nie pije alkoholu nie palę a i tak wszystko człowieka boli...
TERAZ
miesiąc temu
W OBECNYCH CZASACH WSTYD I HAŃBA BYĆ: lekarzem,politykiem,księdzem i nauczycielem....
Hxudz
miesiąc temu
Ja od 3lat mam zapalenie trzustki mialam już rok temu operacje a teraz idę na wszycie drenażu na stałe. Zaczęło się od bólu brzucha a pleców.
Wesoły jarwk
miesiąc temu
Wesoły Romek według karaczana JESTEM WESOLY ROMEK MAM NA MICKIEWICZA DOMEK A W DOMKU ŚWIATŁO WODĘ GAZ I ZAŚPIEWAĆ JASZCZE RAZ???
Młody 🤵 wybo...
miesiąc temu
PiS i tylko PiS tak , wygra wybory
Zolnierz
miesiąc temu
Brawo Estonia tak trzymać 🤞
strwożony
miesiąc temu
Mam żylastego ptaka, czy z trzustką wszystko ok?
LLLLL
miesiąc temu
Ten głupi Sikora powinien być karany. Ciągle czymś straszy ludzi.
Bolo
miesiąc temu
Takie diagnozowanie w artykule może doprowadzić wielu do histerii.Zawsze sobie można dopasować jakiś objaw a do lekarza specjalisty się czeka miesiącami Człowiek z nerwów nie będzie jadł a więc będzie chudł,czyli będzie podejrzewał raka
nikogo nie ob...
miesiąc temu
torbiele mam na woreczku trzustce i szlag wie gdzie jeszcze i żaden konował nie dał na nic skierowania sam zrobiłem usg prywatnie bo mnie boli nawet kiedy siedze oparty to ból promieniuje z tyłu pod żebrami lecz moge tylko z Wami popisać mogę tylko pod nosem ponarzekać
Paulina
miesiąc temu
Zwykłego bólu brzucha nie można lekceważyć. Wydaje Ci się, że boli żołądek, weźmiesz coś przeciwbólowego albo na zgagę i wszystko będzie dobrze. Niestety, ten zwykły ból może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Jedynie doświadczenie lekarza, który na cito zleci odpowiednie badania krwi, może uratować życie. Z drugiej strony nie zawsze pojawia się ból, nudności czy inne niepokojące objawy, a nagle okazuje się, że tomografia wykazuje raka z przerzutami odległymi. Regularne, rutynowe badania oraz dokładne sprawdzenie dolegliwości, gdy te już występują jest szansą na skuteczne leczenie.
Wichura
miesiąc temu
Ciekawe badania , ale nikt na nie nie kieruje, chyba że człowiek nogi wyciąga to może wykona je szpital. Taki artykuł tylko ludzi może rozdrażnić. Zawsze dziwię się , że słowo pisane nigdy i nijak ma się do leczenia pacjenta. Czas do specjalisty to dziś pewna śmierć zanim się dostanie do niego. Rodzinny lekarz ma nadal zamało prawa na wydawanie konkretnych skierowań na pewnego typu badania, ponieważ czas do specjalisty długi, potem specjalista da dopiero na jakieś badania i koło śmierci zaciska się na szyi pacjenta.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić