Ostatecznie obalony. Mit na temat wody, w który wierzyliśmy przez lata

28

Wodę gazowaną obwinia się za różne dolegliwości - problemy żołądkowe, zgagę, wrzody lub wzdęcia. Czy słusznie? Przeczytaj, jak działa na nasz organizm i jakie są mity na temat wody z bąbelkami.

Woda gazowana nie niszczy szkliwa
Woda gazowana nie niszczy szkliwa (Getty Images)

Woda gazowana niszczy szkliwo

To, że woda gazowana powoduję erozję szkliwa jest mitem. Żeby dwutlenek węgla w wodzie gazowanej poważnie uszkodził nasze szkliwo, musielibyśmy przetrzymywać ją w ustach przez kilkanaście minut. Bardziej niebezpieczne dla naszego szkliwa są takie napoje zawierające cukier, kawa czy herbata. Poza tym zgrzytanie zębami i ich zbyt częste mycie lub suchość w jamie ustnej także mogą negatywnie wpłynąć na szkliwo.

Woda gazowana powoduje osteoporozę

Niedobór witaminy D, magnezu oraz nadmiar fosforu powodują niewystarczająca ilość wapnia w kościach, czego efektem może być osteoporoza, a te wszystkie pierwiastki zawiera właśnie woda mineralna, zarówno niegazowana jak gazowana.

Aby dbać o kości warto czytać etykiety i wybierać wody niskosodowe, ale z wysokim stężeniem magnezu i wapnia. Wapń zawarty w wodach mineralnych jest dodatkowym źródłem tego składnika w diecie, który warto brać pod uwagę np. u osób, które z przyczyn zdrowotnych muszą wykluczyć z diety mleko i produkty mleczne. Odpowiednia ilość wapnia w organizmie pozwoli na dłużej utrzymać kości w zdrowiu - mówi dla WP abcZdrowie dietetyk Marta Kusiak z Centrum Dietetycznego Naturhouse

Woda gazowana nie nawadnia tak samo jak zwykła

Czy wybierzemy wodę z zawartością dwutlenku węgla czy bez, każda z nich nawadnia tak samo organizm i zawiera cenne makroelementy. Tu wszystko zależy już tylko od naszych upodobań.

Warto jednak pamiętać, że wodę powinniśmy wybierać, biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia czy rodzaj pracy, którą wykonujemy. Woda źródlana posiada mniej makroelementów niż woda mineralna, więc musimy wypić jej więcej, żeby dostarczyć do organizmu taką samą ilość cennych pierwiastków. Niektóre badania wskazują też, że spożywanie wody w plastikowych butelkach zwiększa ryzyko chorób serca, astmy i złośliwych nowotworów.

Zobacz też: Policyjna eskorta w Rzeszowie. Nagranie z kamery radiowozu

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić