Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Pierwsze objawy raka wątroby. Lekarz alarmuje

2

Rak wątroby uważany jest za szósty co do częstości występowania nowotwór. Jego objawy nie zawsze są oczywiste, ale obserwacja swojego organizmu może sprawić, że zauważymy je dość wcześnie, a tym samym – zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na wyzdrowienie.

Pierwsze objawy raka wątroby. Lekarz alarmuje
Pierwsze objawy raka wątroby (Adobe Stock, drazen_zigic)

Objawy raka wątroby

Dr Ayman Saleh z Sidra Medicine Qatar Foundation poleca szczególną uwagę zwrócić na:

- niewyjaśnioną utratę masy ciała,

- utratę apetytu i uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia,

- ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, szczególnie w prawej górnej części,

- obrzęk lub powiększenie brzucha,

- żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu),

- zmęczenie i osłabienie,

- nudności i wymioty,

- białe, kredowe stolce,

- ciemny mocz.

Do tego zestawu wielu lekarzy dodaje świąd skóry, który podobnie, jak objawy przypominające niestrawność, bywa zrzucany na karb innych problemów, w tym przypadku dermatologicznych.

Tymczasem kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo — na przykład z powodu nowotworu — bilirubina może gromadzić się w skórze, powodując m.in. właśnie uczucie swędzenia. Zdarza się, że to właśnie swędzenie jest pierwszym zauważalnym dla pacjenta objawem choroby wątroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pożar autobusu w Warszawie. Zapalił się w trakcie kursu

Zdrowa wątroba

Chociaż opisane powyżej objawy mogą być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi, które również wymagają diagnostyki i leczenia, bardzo ważne jest, aby dokładnie to sprawdzić.

Pacjent, u którego raka wątroby wykryto i zaczęto leczyć we wczesnym stadium (tj. kiedy średnica guza nie przekracza 2 cm), ma bardzo dobre rokowania. Pięcioletnia przeżywalność, czyli odsetek osób, które w takiej sytuacji żyją co najmniej 5 lat po postawieniu diagnozy, wynosi aż 90 proc.

Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała i regularne badanie poziomu bilirubiny we krwi, który — u osób ze zdrową wątrobą — powinien wynosić od 200 do 350 mg (jej większe ilości diagnozuje się na ogół u noworodków i kobiet ciężarnych).

Wątroba bierze udział w procesach trawienia, przemianie materii, detoksykacji, produkcji białek, magazynowaniu witamin i minerałów oraz wielu innych procesach. Dbanie o jej stan leży więc w naszym najlepszym interesie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić