Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Lekarka pokonała raka w IV stadium. Mówi, co jadła niemal codziennie

558

Eksperci z całego świata od lat powtarzają, jak ważna w profilaktyce przeciwnowotworowej jest nasza dieta. Wie o tym doskonale dr Odile Fernandez, która stoczyła walkę z nowotworem jajnika. Dziś lekarka jest również autorką wielu książek o tematyce zdrowotnej. Oto trzy produkty, które jej zdaniem mają silne działanie antyrakowe.

Lekarka pokonała raka w IV stadium. Mówi, co jadła niemal codziennie
Lekarka zajadała się brokułami, cebulą i czosnkiem. To pomogło jej pokonać raka (Licencjodawca)

Dr Odile Fernandez to nie tylko lekarka rodzinna, ale i pacjentka onkologiczna, u której zdiagnozowano zaawansowanego raka jajnika – gdy się o nim dowiedziała, nowotwór był w czwartym stadium rozwoju. Postanowiła wtedy zbadać szerzej związek pomiędzy nowotworami a dietę, emocjami i naszym stylem życia.

Po zebraniu licznych danych pochodzących z badań naukowych wprowadziła też wiele zmian w swoim dotychczasowym modelu żywienia, a po wygranej walce z rakiem postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem, czego efektem było wydanie książki z antyrakowymi przepisami kulinarnymi. Wieloma z nich lekarka dzieli się też w internecie. "Rak to choroba, której można zapobiegać, modyfikując naszą żywność i styl życia" – podkreśla dr Fernandez.

Lekarka szczególną uwagę zwraca na kilka produktów o silnym działanie antynowotworowym. Podkreśla, że jak najczęściej starała się jeść trzy produkty. Jednym z nich jest cebula. Oprócz cennych witamin i składników mineralnych znajdziemy w niej również jeden z najsilniejszych bioflawonoidów – kwercetynę. To silny związek, który niektórzy naukowcy wiążą z hamowaniem komórek nowotworowych raka trzustki, piersi, prostaty, wątroby czy jajnika. Jedne z badań dowiodły, że spożywanie ok. siedmiu cebul tygodniowo może zmniejszać ryzyko rozwoju raka jelita grubego nawet o 50 proc.

Dr Fernandez podkreśla, że szczególnie cenna w profilaktyce przeciwnowotworowej jest cebula czerwona ze względu na antocyjany, które potęgują działanie kwercetyny. Kolejnym warzywem polecanym przez lekarkę jest brokuł. Znajdziemy w nim nie tylko kwercetynę, ale też sulforafan i glukozynolany wykazujące silne działanie antynowotworowe. Udowodniono, że związki te pobudzają nasz układ odpornościowy do walki z komórkami rakowymi.

Dr Fernandez poleca również zaopatrzyć swoją spiżarnię w czosnek, który jest bogaty w kwercetynę, jak również w allinę. Wykazano, że regularne jedzenie czosnku (1-2 ząbki dziennie) może chronić przed rakiem okrężnicy. Należy jednak pamiętać, by przed konsumpcją czosnku zmiażdżyć go lub posiekać i odstawić na ok. 10 min. Wówczas allina przekształca się w allicynę – substancję o potężnych właściwościach antynowotworowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić