Anna Klimczyk
Anna Klimczyk| 
aktualizacja 

Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się przy zmianie pogody

26

Cukrzyca to przewlekła choroba wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. W Polsce zdiagnozowanych jest trzy miliony osób, a liczba ta ciągle rośnie. Diabetycy są bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu. Jednym z możliwych powikłań choroby jest też tzw. stopa cukrzycowa, która może doprowadzić do amputacji. Sprawdź, jakie jeszcze objawy powinny cię zaniepokoić.

Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się przy zmianie pogody
Objawy cukrzycy najczęściej pojawiają się w obrębie nóg (Licencjodawca, mutlu bir kare)

Objawy cukrzycy, choć zdawać by się mogło, że są wyjątkowo charakterystyczne i ich pojawienie się od razu budzi podejrzenia, często bywają przez pacjentów bagatelizowane. Szczególnie problematyczne jest wykrycie cukrzycy w sytuacji, gdy na pierwszy rzut oka objawy wcale nie wskazują na tę chorobę.

Diabetolodzy alarmują, że uczucie kłucia, mrowienie, pieczenie stóp - to często pierwszy, mało specyficzny objaw cukrzycy, który świadczy o uszkodzeniu nerwów.

Objawy polineuropatii cukrzycowej zwykle zaczynają się od dystalnych części kończyn, czyli od stóp. Pacjenci opisują te dolegliwości, jako uczucie prądu przechodzącego przez stopy albo wręcz uczucie dźgania nożem, parzenie podeszwy, wrażenie jakby po stopach chodziły mrówki. To nie trwa stale, ale z reguły pojawia się w określonych okolicznościach, np. podczas ciepłej kąpieli, po przykryciu stóp kołdrą, a u niektórych chorych - "na zmianę pogody" - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

Lekarz zaznacza, że innymi, równie niepokojącymi, choć mało specyficznymi objawami cukrzycy mogą być np. trudno gojące się rany albo wykwity skórne czy długo utrzymujący się trądzik.

Diabetolog przypomina, że te problemy mogą się pojawić już w stanie przedcukrzycowym. - W przypadku mężczyzn takim objawem poprzedzającym może być nie tylko spadek libido, ale i sprawności seksualnej - dodaje ekspert.

Prof. Dzida przyznaje, że w chwili rozpoznania choroby zawsze uczula pacjentów, by w sposób szczególny dbali o swoje stopy. Co powinni robić? Uważnie je oglądać, unikać otarć naskórka, zrezygnować z ciasnych butów, unikać chodzenia boso.

U diabetyków może dojść także do rozwoju tzw. stopy atlety. Co to oznacza?

- Stopa atlety to skłonność do występowania infekcji grzybiczych. Stąd też przypominamy pacjentom, żeby nosili skarpety z naturalnych włókien, wygodne, luźniejsze buty i po umyciu bardzo dokładnie suszyli stopy, szczególnie te przestrzenie międzypalcowe. To jest podstawowa profilaktyka grzybicy stóp - zaznacza lekarz.

U ok. 15 proc. pacjentów z cukrzycą na podeszwie stóp pojawiają się trudno gojące rany i pęknięcia skóry, ale pacjenci w wyniku powikłań nie czują bólu, więc lekceważą problem. Prof. Dzida alarmuje, że "diabetycy mogą stanąć na pinezkę i tego nie czuć".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Remisja cukrzycy typu drugiego możliwa. Najnowsze badania naukowców

Ponadto na skutek neuropatii stopy pacjentów z cukrzycą przestają się pocić. To powoduje, że naskórek szybko rogowacieje, powstają modzele, pęknięcia na piętach, które również mogą być źródłem infekcji.

Przebieg cukrzycy u każdego z pacjentów może być inny. U niektórych przebiega łagodniej, u niektórych choroba postępuje błyskawicznie. To jest bardzo osobnicze - podsumowuje prof. Dzida.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić