Po cichu wyniszczają śledzionę. Pozbądź się z diety jeszcze dziś

91

Aby cieszyć się zdrową i sprawnie funkcjonującą śledzioną, należy zadbać o odpowiednią dietę. Nie wszystkie produkty, które lądują w naszym menu będą jej służyć. Sprawdź, jakich produktów należy bezwzględnie unikać.

Przetworzone wyroby mięsne obciążają śledzionę
Przetworzone wyroby mięsne obciążają śledzionę (Getty Images)

Śledziona zajmuje się przede wszystkim filtrowaniem krwi, wychwytując i usuwając uszkodzone czerwone krwinki. Ten narząd ma duże znaczenie dla funkcjonowaniu naszego układu odpornościowego, bo chroni organizm przed bakteriami i wirusami powodującymi infekcje. Mimo tego, że bez śledziony można funkcjonować, warto o nią zadbać i unikać pewnych produktów spożywczych, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji

Alkohol w nadmiernych ilościach wpływa negatywnie na cały nasz organizm w tym na śledzionę. Jeżeli po spożyciu napojów alkoholowych odczuwamy ból śledziony to prawdopodobnie oznacza, że źle funkcjonują inne organy, np. wątroba. Ten symptom może oznaczać także rozwój raka śledziony.

Mimo tego, że śledziona nie odgrywa żadnej roli w procesie trawienia, to jednak są produkty, które mogą pogorszyć jej pracę. Jednym z nich jest niskiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego czyli wysokoprzetworzone potrawy mięsne oraz gotowe dania. Żeby zadbać o naszą śledzionę lepiej wybrać kurczaka, indyka, jagnięcinę lub dobrej jakości tłuste ryby.

Zimne produkty w dużych ilościach także mogą niekorzystnie wpłynąć na śledzionę. Do tych wychładzających można zaliczyć pomidory, szpinak i cytrusy. Zimną kanapkę warto czasem zamienić na ciepłą owsiankę lub zupę warzywną.

Produkty pszenne zawierają węglowodany, które mogą mieć wpływ na działanie śledziony. Dlatego lepiej ograniczyć spożywanie białego pieczywa, makaronów, ciastek i wysokoprzetworzonych przekąsek. Te produkty stopniowo uszkadzają śledzionę, więc zamiast nich lepiej sięgnąć po słodkie ziemniaki, groch, fasolę lub dynię.

Jeżeli nasza śledziona nieprawidłowo funkcjonuje to może być powiększona i wywierać nacisk na inne narządy. Objawia się to uczuciem pełności w jamie brzusznej. Temu schorzeniu mogą towarzyszyć również wymioty, nudności, bóle brzucha oraz promieniujące od lewej strony jamy brzusznej bóle pleców.

Nigdy nie lekceważ tych objawów.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić