Kamil S. Sikora| 

Pojawia się po posiłku. Alarmuje, że w jelitach rozwija się rak

42

Choroby nowotworowe w wielu przypadkach przez dłuższy czas nie wysyłają żadnych sygnałów lub dają nietypowe objawy. Do tych poważnych schorzeń można zaliczyć raka jelita. Jak się okazuje, chorobę można rozpoznać po dolegliwościach, które pojawiają się po jedzeniu. Dowiedz się, jakich symptomów nie należy lekceważyć.

Pojawia się po posiłku. Alarmuje, że w jelitach rozwija się rak
Objaw raka jelit może pojawić się po poisłku (Licencjodawca, South_agency)

Jak wynika z badań statystycznych, nowotwór jelita jest jednym z najczęściej diagnozowanych rodzajów raka i większości przypadków dotyka osoby, które ukończyły 60. rok życia. Niestety na to niebezpieczne schorzenie coraz częściej zapadają ludzie w młodym wieku.

Jednym z objawów, które powinny nas zaniepokoić, jest poczucie dyskomfortu, który pojawia się po spożyciu posiłku. Jeśli po zjedzeniu jakiejkolwiek potrawy regularnie odczuwamy wzdęcia, ból w dolnej części brzucha i brak apetytu, to nie wykluczone, że w naszych jelitach rozwija się rak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

Do współtowarzyszących objawów można zaliczyć widoczny spadek masy ciała niemający związku ze zmianą diety, zażywaniem niektórych preparatów medycznych, wykonywaniem ciężkiej fizycznej pracy czy intensywnymi treningami na siłowni. Wspomniane objawy nie zawsze mogą oznaczać rozwój komórek nowotworowych w jelitach, ale jeśli nie ustępują samoistnie lub stają się coraz bardziej dokuczliwe, wówczas powinniśmy jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą.

Bardziej charakterystyczne objawy nowotworu jelita to: krew pojawiająca się w kale oraz regularnie występujące luźniejsze i stolce. Lekarze ostrzegają, że wzdęcia, którym towarzyszą te dwa pozostałe objawy, występują u 90 proc. osób ze zdiagnozowanym nowotworem jelita. Spośród tych trzech symptomów wzdęcia są najczęściej bagatelizowane.

Zamiast samemu walczyć z przewlekłymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego, zdecydowanie lepiej nie kierować się wstydem i przeprowadzić szczerą rozmowę z lekarzem. Pamiętajmy, że im szybciej usłyszymy trafną diagnozę i zostanie wdrożona odpowiednia terapia, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić