Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Powoduje większość dolegliwości po szczepieniu. Czym jest efekt "Nocebo"?

32
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się dolegliwościom, które odczuwają niektórzy zaszczepieni po przyjęciu swojej dawki. Według nich większość tych objawów prawdopodobnie wywołała się samodzielnie przez tzw. efekt "Nocebo".

Powoduje większość dolegliwości po szczepieniu. Czym jest efekt "Nocebo"?
Naukowcy wyjaśnili czym jest "Nocebo" (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Paul Zinken)

Niepożądane objawy po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 są normalnością. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom około 77 proc. osób zaszczepionych preparatami od Pfizera, Moderny lub Johnson & Johnson odczuło tzw. efekty uboczne. Każdy z nich miał co najmniej jeden objaw taki jak m.in. ból głowy, gorączka, zmęczenie, czy ból w mięśniach.

Całej sprawie przyjrzeli się naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. Uczeni przedstawili wyniki swoich obserwacji zaszczepionych ochotników na łamach najnowszego wydania czasopisma "JAMA Network Open". W grupie znajdowały się jednakowo osoby zaszczepione prawdziwym preparatem, jak i placebo.

Według amerykańskich uczonych w wielu przypadkach niepożądane objawy są iluzją. Wielu zaszczepionych placebo uważało, że ma takie same efekty uboczne, jak osoby, które przyjęły prawdziwą dawkę. Naukowcy nazwali to zjawisko efektem "Nocebo". Starszy autor badania zauważył, że dolegliwości takie jak ból głowy i zmęczenie są wymieniane na wielu ulotkach informacyjnych, stąd fałszywe sygnały pojawiające się u niektórych.

Dowody sugerują, że tego rodzaju informacje mogą powodować, że ludzie będą błędnie przypisywać powszechne codzienne odczucia szczepionce lub powodować niepokój i zmartwienie, które sprawiają, że ludzie są bardzo wyczuleni na cielesne odczucia związane z niepożądanymi objawami - przyznał starszy autor badania Ted J. Kaptchuk.

Skutki uboczne

Naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze jeden niewiarygodny aspekt. Zarówno osoby otrzymujące szczepionkę, jak i placebo zgłaszały objawy w podobnym tempie. Ponadto ponad 35 proc. tej drugiej grupy narzekało na dolegliwości niezwiązane z miejscem wkłucia. Najczęściej narzekali na ból głowy oraz zmęczenie. Dla porównania objawy ogólnoustrojowe wśród osób zaszczepionych odczuło 46 proc.

Większa rozbieżność pojawiła się w przypadku odczuwania bólu w miejscu wkłucia. Efekt miejscowy odczuło aż 66 proc. prawdziwie zaszczepionych, w przeciwieństwie do osób, które przyjęły placebo. Z tej grupy na ból skarżyło się zaledwie 16 proc.

Zobacz także: Mobbing w Senacie? Nowe informacje. Mamy komentarz z opozycji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Prawda853
5 miesięcy temu
Oni się sami przyznali do tego że jednym dają placebo a drugim śmiercionkę a z tego co ja wiem to 5 procent wszystkich tych szczepionek w każdym kraju mają być smiercionki reszta to placebo to po co komuś dawać placebo jak grasuje taka straszna choroba no po to aby się ludzie nieopołapali
Andi
5 miesięcy temu
Ponoć ten kto jest zaszczepiony lepiej przeżywa Covid.Ja miałem Covid i przeżyłem go bardzo łagodnie choć nie jestem zaszczepiony.O tym nikt w telewizji nie mówi że można być nie zaszczepionym i lekko przechodzić Covid
alan
5 miesięcy temu
Efkt Nocebo powoduja wszech obecne reklamy przestrasznej choroby.
Hausa
5 miesięcy temu
Ja nie mam nocebo, od 2 miesięcy ręka mnie boli po szczypawce dzonsona. Szczypalem bo musiałem, oczywiście nikt mnie nie zmuszał... Mam nadzieję, że nadejdzie dzień kiedy na każdym drzewie zawiśnie każdy kto wprowadził ten horror w życie
panda
5 miesięcy temu
Może śmierć też jest iluzją. A Szczepany w to wierzą. Cyrk na kółkach.
-0-
5 miesięcy temu
nawet ci co umrą na po zastrzyku, to też im się wydaje
pcb
5 miesięcy temu
a szczepionka to placebo
niuniek
5 miesięcy temu
A tylko Piotr się cieszy ze tylu nowych.
rodacywojacy
5 miesięcy temu
objawy iluzji bezobjawowej, wszyscy mamy coś z głową ale tylko nieliczni zdiagnozowani
wert
5 miesięcy temu
nawet jak umrzesz to tylko efekt nocebo, jaja sobie robią z nas na całego, już dawno przestało być to śmieszne.
Końradzio
5 miesięcy temu
jestem ciemnym człowiekiem, wierzę tylko w telewizję. Każą mi skoczyć na główkę do studni to najpierw ich pochwale a potem skoczę
Polak
5 miesięcy temu
To wszystko nie jest niestety iluzją
gosc
5 miesięcy temu
A jak myslisz , właśnie tak nie stety są tacy którzy mają kupe hajsu i stqać ich jest na to więc tak robią i ci z żądu tak samo , lekarze ci który tak chętnie namawiają do szczepień też są tak zaszczepieni i wielu innych , a my szaraki musimy niestety trutke przyjmować he he he takie życie.
Badacz
5 miesięcy temu
Wytłumacz mi czemu podaje się szczepionki i placebo jako szczepionkę? Żeby potem obserwować jak działa ten preparat. Jesteście szczurami laboratoryjnymi. Podali wam preparat i teraz obserwują reakcje. Ci co dostają placebo chorują na covid, a ci co dostają preparat dostają zawału.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić