Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
|

Pożywka dla raka. Działa na jelita jak papierosy na płuca

6
Podziel się:

Nadwaga i otyłość to jedne z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego. Jak wynika z najnowszych badań, ta zależność dotyczy również osób, które zrzuciły zbędne kilogramy.

Pożywka dla raka. Działa na jelita jak papierosy na płuca
Nadwaga zwiększa ryzyko raka jelita grubego (Motortion)

Już jakiś czas temu badania naukowe dowiodły, że osoby borykające się z nadwagą i otyłością znajdują się grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Zdaniem ekspertów z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu, na rozwój tego nowotworu są narażeni także ci, którzy pozbyli się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Wyniki najnowszych badań opublikowano w czasopiśmie "JAMA Oncology". Niemieccy naukowcy bazowali na danych medycznych ponad 10 tys. osób. W tej grupie znajdowało się 5,6 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego.

Analiza obejmowała okres 20 lat. Dane dotyczące wagi i wzrostu uczestników zostały zebrane w 2003 roku. Od tamtego czasu co roku u każdej badanej osoby wykonywano obliczenia BMI (Body Mass Index), poprzez dzielenie masy ciała (podanej w kilogramach) przez wzrost (mierzony w metrach) do kwadratu.

Wskaźnik BMI wyższy niż 25 oznacza nadwagę, a wyższy niż 40 oznacza otyłość. Badacze odkryli, że każdy punkt BMI powyżej 25 odnotowany u danej osoby w ciągu kolejnych lat nieznacznie podnosi ryzyko raka. Według naukowców, nawet nadwaga, która była krótkim epizodem, może mieć wpływ na rozwój nowotworu jelita grubego. Tę zależność można zauważyć również u osób, które rzuciły papierosy, a mimo to są w dalszym ciągu narażone na rozwój raka płuc.

Nasze badanie sugeruje, że nadwaga może mieć znacznie silniejszy wpływ na ryzyko raka jelita grubego, niż zostało to ujawnione w innych badaniach - stwierdził jeden z autorów dr Michael Hoffmeister z German Cancer Center.

Warto pamiętać, że poza nadwagą i otyłością, do głównych czynników ryzyka raka jelita można zaliczyć również palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, wiek danej osoby, przewlekłe zaparcia oraz nieswoiste zapalenia jelit.

Zobacz także: Niepłodność u mężczyzn. Te objawy mogą być pierwszym sygnałem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
awu
3 miesiące temu
To tak i źle i tak niedobrze. Odkrywcze...
ooo
3 miesiące temu
Najbardziej szkodliwy jest o2.!!!!!!
catolico
3 miesiące temu
W czasie kazania głoszonego w minioną niedzielę w parafii Stanisława Męczennika w Stanisławiu Dolnym (gmina Kalwaria Zebrzydowska, powiat wadowicki) ojciec Jacek, benedyktyn z Tyńca, powiedział słowa, które oburzyły część wiernych. Jak czytamy w relacji, zamieszczonej na profilu "Pod Klasztorem i Zamkiem – Strona Mieszkańca Gminy Kalwaria i Lanckorona", zakonnik powiedział, że wojnę na Ukrainie wywołali Amerykanie, a teraz chcą winę zrzucić na Rosjan. Miały paść również słowa o tym, że Polki powinny uważać na Ukrainki, które mogą chcieć "odbić im mężów".
carbon pl
3 miesiące temu
Polski narodowy smog najlepszy na płuca.
Niestety
3 miesiące temu
Na pewno i to zdecydowanie otyłość szkodzi zdrowiu, wszak to jest przede wszystkim nadmiar tłuszczu. Grubasy chorują o więle więcej, niż ludzie chudzi i to jest udowodnione i wielu z nas o tym wie doskonale, bo często nawet dziwi się, że niby taki chuderlak, a żyje długo. Zdecydowanie więc odpowiednie jedzenie, dieta sprzyja zdrowiu i przyjąć to do świadomości, niż mieć to w du...
Doctore
3 miesiące temu
Jaka ściema tak jak z holesterolem. Nagle okazało się że jest zły i ten dobry. Tylko że po badaniach na niesponsorowanych badaniach okazuje się że to tzw smar antybakteryjny krwioobiegu u każdego ssaka, a tylko mały odsetek ma genetyczne problemy z holesterole i muszą przestrzegać diety. A nam wmówino że zdrowiej jeść margarynę na konserwantach niż zdrowe naturalne masło. I kto na tym robi kasiorę, jak średnio 20 ton/godzinę produkuje mała firma. A mleka w takich ilościach produkować się nie da.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić